19 pomysłów na zabawy dla rodzeństwa

Posiadanie rodzeństwa to coś niesamowitego. Wiem o czym piszę, bo sama mam dwóch braci. I choć czasem się kłóciliśmy, biliśmy i przezywaliśmy, innym razem byliśmy gotowi oddać sobie ostatniego cukierka. Z moimi dziećmi jest podobnie, uwielbiają się razem bawić, ale są takie momenty kiedy muszę przekroić na pół ostatniego M&M’sa i to z chirurgiczną precyzją, aby przypadkiem jeden nie dostał o okruszek za dużo. Pewnie też to znasz! Znasz też pewnie takie momenty, w których dzieci przychodzą do Ciebie i pytają „co możemy porobić?”. Znasz odpowiedź na to pytanie? Zaraz poznasz, bo przygotowałam zestawienie zabaw dla rodzeństwa i to takich, przy których powinni ze sobą współpracować, a nie rywalizować. Zainteresowana? No to lecimy z pomysłami!

zabawy dla rodzeństwa

  1. Wylosuj zadanie

Nikt nie ma tylu pomysłów co dzieci! Przecież one doskonale sprawdzają się w wymyślaniu zabaw, tylko czasem trzeba im pomóc! Przygotuj kartki i poproś, aby każdy z nich napisał kilka pomysłów na zabawy. Potem włóż je do słoika i wylosujcie od jakiej zabawy zaczniecie. Nie macie pomysłów? Możecie się posiłkować kolejnymi zabawami z tej listy.

  1. Wybierz strój dla brata

Dziewczynki lubią różne przebieranki, chłopcy również, chociaż nie zawsze się do tego przyznają, bo przecież „nie wypada” im się bawić w pokaz mody (to słowa moich dzieci, nie moje). Ale gdyby tak odmienić sytuacje i każdy z nich miałby za zadanie wybrać strój dla drugiego. To może okazać się ciekawe!

  1. Przeciąganie się na kocu

Pamiętam, że moją ulubioną zabawą było ciąganie na kocu. Zasady są proste. Jedna osoba siada na kocu, a druga łapie za rogi i ciągnie po podłodze. Potem następuje zamiana ról. A na koniec zabawy mama wrzuca koc do prania.

  1. Zabawy symetryczne

Wiesz na czym polegają zabawy symetryczne? Dzielisz kartkę na pół. Po jednej stronie pierwsza osoba rysuje coś, co ta druga ma odwzorować na drugiej części kartki. Możesz również oddzielić sznurkiem podłogę lub stół, a zamiast rysowania mogą to być przedmioty, który należy  poukładać w ten sam sposób.

  1. Wspólne budowanie

Klocki to w ogóle fenomen, jeśli chodzi o zabawy. Moi chłopcy często wspólnie budują. Ustalają zasady współpracy np. jeden buduje bazę, a drugi wieżę, albo inne elementy, z których potem stworzą całość. Budujemy z LEGO, drewnianych figur, a nawet popularnych Bampsów czyli plastikowych słomek. Kategoria „klocki” to chyba najczęściej odwiedzane przeze mnie miejsce na stronie www.smyk.com 😉 Jeśli znasz jakieś fajne klocki, koniecznie napisz nazwę w komentarzu.

w co się bawić

  1. Wspólny projekt

Dzielenie zadań świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku klocków. Przy innych zabawach również! Można dzielić się zadaniami przy budowaniu bazy, tworzeniu prac plastycznych, jak również przy wspólnym pieczeniu czy przygotowywaniu potraw w kuchni. To dopiero jest współpraca z pysznym efektem!

  1. Zabawa w chowanego

Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody i jest świetną zabawą niezależnie od wieku. Ty chowasz, a ja szukam, a potem odwrotnie!

  1. Poszukiwanie skarbu

A jeśli nie chcą szukać siebie nawzajem, mogą szukać ukrytych przedmiotów. Poszukiwanie kilku pluszaków ukrytych przez starszego brata w pokoju to prawdziwa misja! Zabawę można urozmaicić dodając do tego mapę ukrytych skarbów, albo poprzez mówienie „ciepło-zimno”.

  1. Gra w piłkę

Ja wiem, że w domu nie zawsze można grać w piłkę. Chociaż moi chłopcy uparcie twierdzą co innego! Jednak podrzucanie małej piłeczki z ręki do ręki lub odbijanie naprzemiennie balona tak, aby nie dotknął podłogi to może być zabawa na długie godziny. Zresztą jeśli pamiętasz jeden z odcinków „Przyjaciół”, w którym rzucają do siebie piłkę to wiesz, że to zabawa na długo!

  1. Planszówki kooperacyjne

Większość gier planszowych ma na celu wyłonienie zwycięzcy, ale są też takie gry, w których by wygrać, należy ze sobą współpracować. Na zdjęciach możesz zaobserwować grę „Myszki w opałach”. Polega ona na tym, aby wspólnymi siłami wynieść całe jedzenie ze spiżarni, zanim złapie nas kot. Jakiś czas temu kupiłam ją w sklepie SMYK, teraz nie widzę jej w ofercie, ale za to znalazłam więcej gier kooperacyjnych , z pełną ofertą zapoznasz się tutaj.

gry kooperacyjne

  1. Kulodromy

Co powiesz na wspólne budowanie kulodromu, czyli toru po którym porusza się kuleczka. Gravitrax już Ci polecałam, ale myślę, że warto o nim wspomnieć, przy temacie wspólnych zabaw dla rodzeństwa! Do kupienia np. tutaj.

gry rodzinne

gry dla rodzeństwa

  1. Zgadywanki

Podczas podróży autem często gramy z zgadywanki, ale ta zabawa sprawdzi się również w domu. Na czym polega? Jedna osoba wymyśla jakieś zwierzę, a druga próbuje odgadnąć jakie. Zgaduje na podstawie pytań np. „czy to zwierzę ma cztery łapy”, „czy potrafi latać” itp. Innym pomysłem na zgadywanie są popularne kalambury, w których hasła można pokazywać lub rysować.

  1. Walkie Talkie

Walkie Talkie to zabawka, która spodoba się każdemu dziecku! Ukrywanie się w różnych zakątkach domu i szeptanie do krótkofalówki „Halo! Baza zgłaszam się!” – no powiedz, nie pobawiłabyś się w ten sposób?

  1. Orkiestra

Zabawa dla rodziców o mocnych nerwach albo takich, którzy zaopatrzyli uszy w stopery – domowa orkiestra. Dzieci wyciągają instrumenty muzyczne: bębenki, flet, grzechotki i grają w jednej orkiestrze. Mogą również wykorzystać sprzęty kuchenne: garnki, patelnie, łyżki.

  1. Ciastolina i inne masy plastyczne

Moi chłopcy jeszcze nigdy nie odmówili zabawy ciastoliną, piankoliną czy cieczą nienewtonowską. To nie tylko świetna, ale i pożyteczna zabawa. Przepisy na różne masy sensoryczne, które możesz robić w domu, znajdziesz tutaj.

  1. Budujemy bazę

Kilka krzeseł, koców, poduszek to podstawa do długiej zabawy w bazę, w której można się schować, czytać, oglądać bajki czy zasnąć na miękkiej poduszce. Chyba nie muszę Ci tego tłumaczyć, bo jestem przekonana, że niejedną bazę zbudowałaś w dzieciństwie!

  1. Zabawa w sklep / restaurację

Pieniądze z Monopolu, albo te narysowane i powycinane z papieru, kilka maskotek, samochodzików i zabawa w sklep gotowa. „Co mogę Panu podać?” – słychać w pokoju. Innym razem chłopcy okupują kuchnię, prowadząc restaurację, jedyną w swoim rodzaju, bo podającą kanapki z nutellą i wyliczone rodzynki na deser.

  1. Przedstawienie dla rodziców

Co powiesz na przedstawienie? Takie od początku do końca wyreżyserowane przez dzieci? Można się przebierać, można śpiewać, tańczyć, a nawet przeprowadzić konkurs talentów. Przewidziana nagroda: owacje na stojąco od rodziców.

  1. A gdy tego będzie mało …

A gdy znudzi im się wspólna zabawa, zawsze można sięgnąć po gry rywalizacyjne: zawody sportowe, zawody w budowanie najwyższej wieży czy sprzątanie pokoju na czas. To ostatnie podoba mi się najbardziej! Szkoda, że moim dzieciom trochę mniej 🙂

gry dla rodzeństwa


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

2 komentarze/y w poście “19 pomysłów na zabawy dla rodzeństwa

  1. U nas sprawdza się budowanie bazy 🙂 Moje córki spędzają w niej cały dzień i same szukają nowych pomysłów na zabawę. Czasem grają tam w planszówki, innym razem łączą to z zabawą w sklep albo budują z klocków lego. Czasem pozwalam im pomagać mi w kuchni. Razem pieczemy zazwyczaj jakieś ciastka lub inne słodkości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *