Dobrze wiesz jakie jest moje podejście do prac domowych: zdecydowanie wolę gdy moje dzieci mają czas na zabawę, a nie mozolne wypełnianie ćwiczeń. Jednak od czasu do czasu, pojawia się zadanie, które sprawia nam przyjemność. I tak było w przypadku projektu na biologię w klasie V. Krzyś miał wykonać model komórki zwierzęcej. Gotową pracę pokazałam na Facebooku i okazało się, że nie tylko my ją zrobiliśmy! Jeśli stoisz przed dylematem „jak i z czego” wykonać model komórki zwierzęcej, przed Tobą porządna baza inspiracji od najbardziej kreatywnych osób – czytelników tego bloga.
Kto wymyślił takie nazwy jak: mitochondrium, wakuola czy rybosomy? Trudniej się nie dało? Na szczęście Krzyś już je zna, a nawet wie, który element jak podpisać – nauczył się podczas lepienia modelu komórki. Przyznaję, że zaskoczył mnie, gdy zapytał z czego można go zrobić. W pierwszej chwili do głowy przyszła mi styropianowa kula, ale Krzysiek nie cierpi dźwięku krojonego styropianu. Planował ulepić ją z plasteliny, ale stwierdziliśmy, że masa solna będzie lepsza. Zmieniliśmy plan, gdy zobaczyliśmy, że domowy zapas soli jest tak mały, że aby dokładnie obejrzeć komórkę, potrzebowalibyśmy lupy. Na szczęście znam kilka przepisów na masy, dzięki czemu szybko zastąpiliśmy masę solną, masą porcelanową (tutaj przepis), które ma jeszcze jeden plus – zdecydowanie szybciej schnie. Gotową komórkę Krzyś pomalował farbami plakatowymi i podpisał poszczególne elementy na wcześniej wbitych wykałaczkach. Na poniższym zdjęciu widzisz naszą wersję – masę porcelanową w akrylowej bombce:
Zobacz jakie kreatywne prace pokazały inne mamy. Są tu komórki ze styropianu, z piankoliny, plasteliny, a nawet w wersji „na słodko”.
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Alicję Perlińską:
Model komórki nadesłany przez Anię Pichit (kule styropianowe: większa, mniejsza i mini kuleczki, aparat jest zrobiony z pasków papieru, a reszta to klej na gorąco pomalowany markerami kolorowymi)
Model komórki nadesłany przez Justynę Goławską (Wodniczki-niebieski klej na gorąco, jądro-plastelina, aparat Golgiego i siateczka srodplazmatyczna- tektura falista, rybosomy – cekiny czerwone, mitochondrium-plastelina, cytozol- materiał, błona komórkowa- zielony klej na gorąco, całość zrobiona na połowce styropianowej kuli pomalowanej na zielono.)
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Annę Ordę:
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Monikę ML:
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Joannę Borkowską (pół bombki, piankolina, piłeczka ping-pongowa, kartka piankowa):
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Magdę Bukowską-Kaczmarczyk:
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Ewę Trokowicz ( galaretka transparenta ewentualnie żelatyna, jądro i niektóre modele mniejsze z piankoliny, szare-plartelina, żółta spirala blok tech. kolorowy, galaretka zalewana partiami)
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Annę Ścieńską:
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Małgorzatę Miś:
Model komórki zwierzęcej nadesłany przez Anię Skorupską:
Model komórki nadesłany przez Ewelinę Ewę:
Model komórki nadesłany przez Katarzynę Stępniak:
I jeszcze kilka modeli komórki roślinnej:
Model komórki roślinnej nadesłany przez Ewę Trokowicz:
Model komórki roślinnej nadesłany przez Emilię Osek:
A tu model komórki bakteryjnej nadesłany przez Magdę Bukowską-Kaczmarczyk:
Model komórki roślinnej nadesłany przez Katarzynę Jamróz:
Model komórki roślinnej nadesłany przez Joannę Złotoś:
Model komórki roślinnej nadesłany przez Anetę Wolską:
Model komórki nadesłany przez Annę Boszkiewicz:

Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.
Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//