Matematyki nie da się wykuć na pamięć. Trzeba ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Tylko jak to zrobić by nie zniechęcić dziecka? Oczywiście przez zabawę! Mam dla Ciebie propozycje zabaw, przy których Twoje dziecko poćwiczy wiedzę o ułamkach zwykłych. Wszystkie te zadania przetestowałam najpierw na moim czwartoklasiście i bez wątpienia powiem, że nie będzie miał problemu z podzieleniem urodzinowego tortu!
Zanim podeszłam do tematu, zastanawiałam się czy ułamki są nam w ogóle potrzebne. Czy ta wiedza przydaje się w codziennym życiu? Ułamki dziesiętne owszem, widuję na co dzień, chociażby w markecie, ale zwykłe chyba tylko w książce kucharskiej, gdzie trzeba odmierzyć 2/3 szklanki mąki lub utrzeć 1/2 margaryny. Jednak bez ułamków zwykłych, trudniej byłoby nam zrozumieć ułamki dziesiętne. Dlatego zabieramy się do roboty.
Zacznijmy od podstaw
Najłatwiej uczyć na tym co dobrze znane, dlatego zanim zaczniesz, przygotuj jabłka, ciasto lub pizzę i poproś o podzielenie po równo na wszystkich domowników. Policzcie ile kostek czekolady, to znaczy jaką jej część zjadło dziecko. To właśnie są ułamki! Oczywiście to co dobre szybko się kończy, dlatego gdy już przyjmiecie dawkę słodkości, wytnij kilka papierowych kół, każde w innym kolorze. Jedno pozostaw pełne, kolejne przetnij na pół, następne na cztery części i tak dalej. Podpisz ułamki i poproś dziecko by utworzyło z nich różne kombinacje kół. Potraktujcie to jak zabawę ułamkowymi puzzlami, a gdy Wam się znudzi, przejdźcie do klocków!
Nauka ułamków przy pomocy klocków Lego
Nie znam dziecka, które nie miałoby w swoim pokoju klocków Lego. Nie znam też rodzica, który by na nie chociaż raz nie nadepnął, ale to już inna historia. Klocki świetnie sprawdzają się przy nauce ułamków. Można je grupować według kolorów i na tej podstawie wyliczać części. Doskonale obrazują zadania z pracy domowej, możecie się nimi posiłkować przy obliczaniu równań z podręcznika lub te samodzielnie wymyślone.
Nie tylko klocki Lego świetnie sprawdzają się przy nauce ułamków, trenować możesz chociażby na kostce Rubika.
Gramy w ułamkową wojnę!
Znasz zasady karcianej gry w wojnę? Kto wyłoży wyższą kartę, zbiera pozostałe ze stołu. A gdyby tak zagrać w ułamki? Wystarczy, że każdy z graczy wyłoży po dwie karty. Dla ułatwienia można je oddzielić patyczkiem, ołówkiem czy długopisem. Czyj ułamek jest wyższy, ten zbiera karty ze stołu. Gramy do momentu aż jednemu z graczy skończą się karty.
Wymyśliliśmy jeszcze jedną wersję gry! Zamiast rozdzielnika w postaci ołówka, dołożyliśmy zakrytą kartę – co w niej jest dowiadujemy się dopiero, gdy ten z wyższym ułamkiem zabiera karty. Oczywiście gramy kartami od dwójek do dziesiątek, dama czy król nie sprawdziłyby się w ułamkowej wojnie.
Kości zostały rzucone
Kolejne zadanie jest banalnie proste, ale oczywiście potrzebne w ćwiczeniu ułamków! Narysuj kilka kół. Zadaniem dziecka jest po pierwsze rzucenie dwiema kostkami do gry, a po drugie pomalowanie takiej części koła jaką wskazują kości. Oczywiście mniejsza liczba oczek to licznik, a wyższa mianownik.
Zaszyfrowany obrazek
Przygotowałam ukryty obrazek, znajdziesz go na końcu wpisu w plik z różnymi zadaniami, które możesz wydrukować. Przygotuj kredki lub flamastry w kolorze: czarnym, niebieskim i żółtym. Zadanie jest proste, wystarczy malować pola oznaczone ułamkami. Żeby nie było jednak zbyt łatwo, najpierw należy te ułamki skrócić.
Ułamkowe domino
Masz ochotę na partyjkę domino? Nie będzie to oczywiście klasyczna wersja gry, tylko ułamkowa. W jednej części karty są liczby, a w drugiej obrazki. Należy ułożyć jak najdłuższego węża dopasowując je do siebie.
Piotruś w wersji z ułamkami
Wiele klasycznych gier, można w łatwy sposób przerobić na zadania matematyczne. Chociażby taki Czarny Piotruś: dwanaście par i jedna pechowa. Sprawdź czy uda Ci się ją znaleźć!
Wszelkie karty pracy, których używałam w dzisiejszym wpisie, możesz pobrać i używać do woli.
Pamiętaj, że najłatwiej uczyć się nie tylko podczas zabawy, ale i na „żywych przykładach”. Jak to zrobić? Sprawdźcie czy trzy jabłka da się podzielić na sześć osób? A może zrobicie naleśniki w mniejszej ilości, przeliczając składniki na 3/4 porcji? To wszystko pozwoli Wam poćwiczyć ułamki zwykłe!
Przy ćwiczeniu ułamków, warto również przypomnieć sobie tabliczkę mnożenia, pomoże Ci w tym wpis:
Wiele pomysłów na naukę poprzez zabawę, znajdziesz również w mojej książce „#mamawdomu, czyli poradnik dla kreatywnych rodziców”, do kupienia w dowolnej księgarni m.in.tutaj

Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.
Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//