W czasie ferii dzieci się nudzą. To ogólnie znana rzecz. My wprawdzie jesteśmy jeszcze przed feriami, ale w ostatnią sobotę, chłopcy tak się nudzili, że postanowiłam temu zaradzić. Przygotowałam kilka doświadczeń, część z nich opisywałam już na blogu, więc nie będę się powtarzać, ale dwa są zupełnie nowe. Do tego zimowe, bo z bałwanem w tle! Sprawdź jak wyhodowaliśmy kryształy na pomponowym Olafie i jak kolorowaliśmy mleko!
Doświadczenie numer 1: Kryształowy bałwan
Jestem pewna, że znasz eksperyment z powstawaniem kryształków soli. Chyba każdy w czasach szkolnych, wieszał nitkę nad słoikiem wypełnionym solanką. Jedyną wadą tego doświadczenia był długi czas oczekiwania. Dzieci oczekują szybkich efektów! My wyhodowaliśmy kryształy błyskawicznie. W jeden dzień! Przy pomocy boraksu.
Przygotuj:
-
słoik
-
wrzątek
-
boraks (do kupienia w sklepach chemicznych lub w internecie)
-
ołówek
-
bałwana, nitkę, kreatywny drucik – cokolwiek na czym chcesz wyhodować kryształy.
Wykonanie:
– Zaczęliśmy od ulepienia, a właściwie sklejenia bałwana z pomponów i koralików. Dokleiliśmy czapkę i szalik z kreatywnego drucika.
– Do słoika wlaliśmy gorącą wodę i dosypaliśmy 5 łyżek boraksu.
– Zawiesiliśmy bałwana na ołówku i zanurzyliśmy w roztworze.
Obserwacje:
-
Pierwsze kryształki pojawiły się już po godzinie.
-
Po zostawieniu bałwanka na noc w roztworze, rano cały był już pokryty przezroczystymi kryształkami.
Zadania dla chętnych, czyli rozbudowana wersja eksperymentu:
-
dodaj do roztworu kilka kropli barwnika
-
zanurz w roztworze kwiat róży
Doświadczenie numer 2: Kolorowy wir na mleku
Kolejne doświadczenie, które też z pewnością dobrze znasz. My wzbogaciliśmy je o dodanie bałwanka w formie foremki! Widzisz tą grę słów 🙂
Przygotuj:
-
talerz wypełniony mlekiem
-
farbki lub barwniki
-
patyczki kosmetyczne
-
płyn do zmywania naczyń
-
foremkę do ciastek
Wykonanie:
– Na środku talerza wypełnionego mlekiem, położyliśmy foremkę.
– Wylaliśmy kilka kropli barwnika, dookoła foremki.
– Przybliżaliśmy do mleka patyczek zanurzony w płynie do zmywania naczyń i obserwowaliśmy wirowanie.
Obserwacje:
-
Po przysunięciu patyczka do mleka, kolory zaczynały wirować i odsuwać się od płynu. Im bliżej, tym barwy bardziej uciekały.
-
Mleko chronione przez foremkę, pozostało białe.
Zadanie dla chętnych:
-
użyj większej ilości kolorów
Po raz kolejny muszę to napisać: naprawdę niewiele trzeba, aby uciec od nudy. A ile się przy tym można dowiedzieć! Szybko przemycisz naukę o krystalizacji, gęstości cieczy czy molekułach tłuszczu. Prawda, że mądrze to brzmi? Zostań Einsteinem w swoim domu, a zdjęciami z eksperymentowania, podziel się ze mną na moim FP lub oznacz mnie w poście na Instagramie!

Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.
Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//