Biblioteka młodego człowieka, czyli książki, z którymi nauka to czysta przyjemność #7

O tym, że najlepszą formą zdobywania wiedzy jest nauka przez zabawę, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego dzisiejszy przegląd książek będzie dotyczył nauki, a dokładniej wiedzy, która przyda się nie tylko w szkole, ale i w codziennym życiu. Kto wie czy informacje zdobyte z tych lektur, nie okażą się tymi, które należy znać, by zdobyć główną nagrodę w „Milionerach”? Przygotowując się do tego wpisu, przejrzałam dokładnie biblioteczkę moich dzieci, ale nie tylko! Popytałam znajomych o książki, które są tzw. must have w bibliotece małego prymusa. I oto są! Nie zdziw się, że nad wszystkimi rozpływam się w zachwycie, ale szukałam tylko i wyłącznie „prawdziwych pereł w morzu książek”. Zobacz co znalazło się w zestawieniu i dopisz swoje typy!

Gabinet anatomii” Kate Davies

Zacznijmy od lekcji biologii i od chyba największej perełki tego zestawienia! Uwierz mi, że książka ta zachwyci nie tylko przedszkolaka, ale i studenta medycyny, a wszystko to dzięki dołączonym kolorowym soczewkom. Ta książka przybliża nie tylko ciekawostki dotyczące ludzkiego ciała, ale pozwala nam obejrzeć je z bardzo bliska. Chciałaś kiedyś zrobić rentgen, przyjrzeć się dokładnie kościom czaszki czy płucom? Teraz masz możliwość. Zobacz jak prezentuje się wnętrze książki widziane gołym okiem, jak i podglądane przez soczewki.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 64 strony, wydawnictwo: Dwie Siostry, a kupić ją możesz np. tutaj

gabinet anatomii książka

gabinet anatomii opinie

gabinet anatomii książka dla dzieci

Jak to działa? Ciało człowieka” Nikola Kucharska

Pamiętasz jak zachwycałam się książką „Jak to działa? Zwierzęta”. Jak ja się cieszę, że powstała również wersja „człowiek”! Gdy raz obejrzycie książkę z tej serii, będziecie czekać na kolejne! Ale od zachwytów przejdźmy do tego co znajduje się w środku. Z podpisów do zabawnych rysunków, dowiesz się m.in. skąd się biorą śpiochy w oczach, czy oba płuca są jednakowe czy po co nam pępek. Dodatkowo poznasz znaczenie powiedzeń związanych z częściami ciała jak na przykład „mieć nogi z waty” czy „wpaść komuś w oko”.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 32 strony, wydawnictwo:  Nasza Księgarnia, a kupić ją możesz np. tutaj

jak to działa ciało człowieka

jak to działa człowiek opinie

jak to działa kucharska

„Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci.”

Jeśli poczujesz dalszy niedosyt poznawania tajemnic ludzkiego ciała, proponuję Ci potężne źródło wiedzy, po którym będziesz już wiedziała dosłownie wszystko! A co najlepsze, ta książka pozwoli Ci powrócić do własnego dzieciństwa, bo jestem przekonana, że tak jak ja, oglądałaś odcinki „Było sobie życie”, prawda? W zestawie znajdziesz płytę z dobrze znaną Ci bajką!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 224 strony, wydawnictwo: Hippocampus, a kupić ją możesz np. tutaj

było sobie życie encyklopedia

było sobie życie książka

czytam z dziećmi

Sen Alicji, czyli jak działa mózg” Jezry Vetulani

Ta książka wprawdzie znalazła się w jednym z poprzednich zestawień, ale jest tak wartościowa, że nie mogłam nie pokazać jej ponownie, tym razem na liście książek wspierających edukację szkolną. Małej dziewczynce śni się rozmowa z mózgiem, który w zabawny, ale jednocześnie mocno naukowy sposób wyjaśnia jej jak działa. Mózg porównuje układ nerwowy do telefonu stacjonarnego, narządy kłócą się o to, który z nich jest najważniejszy, a Ty odkrywasz wiele ciekawostek nie tylko o swoim, ale i o ptasim móżdżku. Powiem szczerze, że ja dowiedziałam się z tej książki o wiele więcej niż nauczyłam się na biologii w szkole, dlatego też szczerze polecam!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 72 strony, wydawnictwo: Mando, a kupić ją możesz np. tutaj

sen alicji czyli jak działa mózg

sen alicji ksiażka

najlepsze książki dla dzieci

Historia Polski w komiksie” B. Michalec, P. Kołodziejski

Gdy tylko zobaczyłam ogromną książkę o historii Polski dla dzieci i do tego wydaną w formie komiksu, wiedziałam że musi się znaleźć w naszej biblioteczce! Moi chłopcy to prawdziwi pasjonaci książek historycznych. Pamiętasz jak pokazywałam Ci nasz zbiór lektur o tej tematyce? Większość z nich ma mocno sfatygowane okładki i strony. To od ciągłego przeglądania przez Krzysia. Myślę, że ten nowy nabytek czeka podobny los. Wszystko zaczyna się od Dziejka Historiusza, któremu orzeł postanawia przybliżyć historię (od Legendy o Lechu, Czechu i Rusie, aż po rok 2010). Książką jest naprawdę duża i bardzo ciężka. Jeśli chciałabyś mieć egzemplarz w swojej biblioteczce, możesz zamówić ją w księgarni (link poniżej) lub wejść jutro na mój Instagram, bo będę tam miała jedną do rozdania.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 168 stron, wydawnictwo: AA a kupić ją możesz np. tutaj

historia polski w komiksie

historia polski dla dzieci

książki dla dzieci

Mity greckie dla dzieci w obrazkach” Nikola Kucharska

I znowu Nikola Kucharska i jej fantastyczne ilustracje! Tym razem poznajemy 7 mitów greckich w zabawnym komiksowym wydaniu. Jeśli chcesz się przekonać jakie prace musiał wykonać Herakles, skąd wzięły się pory roku czy dlaczego ludzie doznają nieszczęść i smutków, sięgnij po obrazkowo-komiksową wersję mitów greckich! Zresztą co Ci będę opowiadać, sama zerknij do środka książki i sprawdź czy nie zachwyci Cię tak podana mitologia.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 16 strony, wydawnictwo: Nasza Księgarnia, a kupić ją możesz np. tutaj

mity greckie dla dzieci

mity greckie w obrazkach

mity greckie kucharska

Panika w Egipcie” C. Gautier, S. Vernet

Gdy pisałam o nauce poprzez zabawę, w myślach wertowałam właśnie tą książkę! Panika w Egipcie to nie tylko propozycja, z której dowiesz się więcej o mumiach, hieroglifach czy o tym jak wyglądała rodzina Faraona. To zagadka detektywistyczna do rozwiązania! Spacerujesz po ulicach rynku w starożytnych Tebach, zwiedzasz świątynię i pałac Ramzesa, w poszukiwaniu wskazówek, które pomogą Ci znaleźć osobę, która planuję zabić Faraona. I powiem Ci, że ten sposób przekazania wiedzy o starożytnym Egipcie, naprawdę mi się podoba!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 48 stron, wydawnictwo: Nasza Księgarnia, a kupić ją możesz np. tutaj

panika w egipcie książka

panika w egipcie opinie

naukowe książki dla dzieci

Atlas miast” G. Cherry, M. Haake

Atlasy mają to do siebie, że dzieci bardzo lubią je oglądać. Jest w nich coś przyciągającego. Moi chłopcy bardzo często przeglądają Mapy Mizelińskich i Atlas Smaku. Ten, który za chwilę Ci pokażę nie ma nic wspólnego z klasycznymi mapami, ale warto go mieć w biblioteczce. Zapytasz dlaczego? Bo w ciekawy sposób pokazuje najciekawsze miejsca 30 miast z całego świata. Powiem szczerze, że byłam przekonana, że w Londynie udało nam się zwiedzić większość ciekawych miejsc. Jednak po zerknięciu do Atlasu Miast, wiem że musimy tam wrócić i koniecznie zobaczyć jeszcze kilka atrakcji podanych w tej książce. Nie spocznę póki nie zobaczę, zatem szukam już tanich biletów do Anglii! Jacek mówi, że mi to strach nawet książkę kupić, bo zaraz coś wymyślę! Dlatego z góry uprzedzam: po oglądaniu, Twój zapał do podróży może tylko wzrosnąć!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 64 strony, wydawnictwo: Nasza Księgarnia, a kupić ją możesz np. tutaj

atlas miast

atlas miast dla dzieci

książki podróżnicze dla dzieci

To nie jest kolejna książka do matmy” A. Weltman

Gdyby w szkole pokazywali, że matematyka to nie tylko równania rozpisywane na kartce, z pewnością więcej dzieci pokochałoby ten przedmiot! Ja nie mam co narzekać, bo matematykę uwielbiam od pierwszego spotkania. Ale wiem, że jest to nauka, którą nie każdy się zachwyca. A szkoda! Takim osobom mogę polecić właśnie tą książkę, która w zupełnie inny sposób pokazuje, że matma i sztuka to dwie pokrewne kategorie. Dasz się przekonać?

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 96 stron, wydawnictwo: Dwie Siostry a kupić ją możesz np. tutaj

to nie jest książka do matmy

książki dla dzieci do nauki matematyki

jak nauczyć dziecko matematyki

Co widzimy w gwiazdach” Kelsey Oseid

Oglądać gwiazdy lubi chyba każdy z nas. A czy wiesz co można tam zobaczyć? Przed Tobą Atlas Gwiazd, a właściwie to ilustrowany przewodnik po nocnym niebie, z kolekcją ilustracji przedstawiających gwiazdozbiory. Do tego mnóstwo ciekawostek dotyczących gwiazd, planet i przestrzeni kosmicznej. Naprawdę warto je poznać!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 160 stron, wydawnictwo: Nasza Księgarnia, a kupić ją możesz np. tutaj

co widzimy w gwiazdach

co widzimy w gwiazdach książka

najciekawsze książki dla dzieci

Tu jesteśmy” A i D. Mizielińscy

Powiem szczerze, że Mizielińscy postawili sobie mapami ogromną poprzeczkę. Spodziewałam się kolejnych map. Tym razem kosmicznych. Jednak ta książka to coś zupełnie innego. Dla dzieci marzących o zostaniu astronautą czy tych, którzy lubią wiedzieć co słychać w przestrzeni kosmicznej, będzie jak znalazł.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 108 stron, wydawnictwo: Dwie Siostry, a kupić ją możesz np. tutaj

tu jesteśmy mizielińscy

mizielińscy książka

mizielińscy kosmos

Już wiesz o jakie okazy powiększyła się nasza kolekcja książek. Czekam na Twoje typy książek, które powinny znaleźć się w tym lub w kolejnych zestawieniach. Poniżej znajdziesz listę z linkami do programu afiliacyjnego. Starałam się wyszukać najlepsze okazje. Kupisz je tutaj taniej niż w stacjonarnych księgarniach. A dzięki kliknięciu w polecenie, otrzymam od księgarni zapłatę, którą przeznaczę na zakup kolejnych lektur do zrecenzowania na blogu. Dziękuję Ci bardzo, jeśli kupując z moich linków wspierasz powstawanie kolejnych wpisów z serii „z biblioteczki”.

 1. „Gabinet anatomii” Kate Davies
 2. „Jak to działa? Ciało człowieka” Nikola Kucharska
 3. „Było sobie życie. Encyklopedia dla dzieci.”
 4. „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” Jezry Vetulani
 5. „Historia Polski w komiksie” B. Michalec, P. Kołodziejski
 6. „Mity greckie dla dzieci w obrazkach” Nikola Kucharska
 7. „Panika w Egipcie” C. Gautier, S. Vernet
 8. „Atlas miast” G. Cherry, M. Haake
 9. To nie jest kolejna książka do matmy” A. Weltman
 10. „Co widzimy w gwiazdach” Kelsey Oseid
 11. „Tu jesteśmy” A i D. Mizielińscy

To jeszcze nie koniec! Mam dla Ciebie niespodziankę! Zerknij na mój Instagram, bo już jutro pojawi się tam konkurs, w którym do wygrania będzie „Historia Polski w komiksie”. A za tydzień znajdziesz rozdanie z książką „Sen Alicji”. Powodzenia!


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

5 komentarze/y w poście “Biblioteka młodego człowieka, czyli książki, z którymi nauka to czysta przyjemność #7

 1. Pozycje 2 i 3 posiadamy, tego typu książki kupuję chłopakom chyba dlatego, że ja takich nie miałam a gdybym miała to byłabym zachwycona (mimo to skończyłam studia biologiczne, bez takich zachęcaczy ) a kusząco wyglądają jeszcze 4, 10 i 11. 4 bardziej dla mnie 10 i 11 dla „kosmicznego” syna

  • Paulina teraz wybór książek jest tak wielki i zdarzają się właśnie takie perełki jak te, że żal nie kupić 🙂 Czasem siłą mnie trzeba z księgarni przeganiać, a w wolnych chwilach przeglądam te internetowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *