To co moje dzieci lubią najbardziej, czyli szybkie eksperymenty z dużą ilością wody i oleju

Odkąd wróciliśmy z urlopu, nie mogę się odnaleźć w codziennym rytmie dnia. Zupełnie odwrotnie niż moje dzieci, które są spragnione zabawy. Dzisiaj od rana chodziły im po głowie eksperymenty. Co rusz pytali czy podpowiem im jakieś pomysły. Najlepiej takie z lodem, bo pomrozili trochę wody w foremkach. Na szybko przyszedł mi do głowy pomysł, który zajął im całe popołudnie. Zobaczcie jak szybko i łatwo można wykonać domowe doświadczenia przy pomocy lodu, wody i oleju.

eksperymenty z lodem i olejem

Jak zachowuje się lód w oleju?

Zaczęliśmy od bardzo prostej zabawy. Mali naukowcy musieli określić jak poradzi sobie kostka lodu wrzucona do pojemnika z olejem. Z pewnością znasz powiedzenie „oliwa sprawiedliwa, zawsze na wierzch wypływa”. Przy kontakcie z wodą, olej tworzy górną warstwę, więc wydawać by się mogło, że i lód pójdzie na dno. A jednak pływał w oleju! Udokumentowaliśmy to na zdjęciu i zajęliśmy się kolejną częścią eksperymentu.

eksperymenty z lodem

Co się stanie gdy dodamy wodę?

Mój plan na eksperyment był taki, że spokojnie poczekamy, aż lód zacznie się rozpuszczać, a potem będziemy obserwować zachowanie powstałej wody. Spróbuj jednak przekonać do tego niecierpliwe dzieci! Oni pragnęli natychmiastowych efektów, dlatego dolaliśmy do szklanki (z lodem w oleju) odrobinę wody zabarwionej niebieskim barwnikiem. Doczekaliśmy się efektu „wow”! Woda według przewidywań opadła na dno, ale dzięki dodaniu koloru, na jej powierzchni pojawiły się kolorowe bąbelki. Jeśli dobrze przyjrzysz się zdjęciu, zauważysz również kropelki spływające z rozpuszczającego się lodu.

eksperymenty z wodą

A gdy dodamy więcej barwnika?

Chłopcy poszli o krok dalej i postanowili zbadać szybkość rozpuszczania się lodu w oleju i w wodzie. Wrzucili po kawałku do każdej ze szklanek. Jakby tego było mało, dodali jeszcze kilka kropel zielonego barwnika. Nie trzymam Cię dłużej w niepewności i już opowiadam jaki był wynik tego doświadczenia. Lód w zwykłej wodzie roztopił się szybciej niż w oleju, a barwnik szybko wniknął w ciecz. W drugim naczyniu krople barwnika najpierw zatrzymały się na powierzchni, by powoli spadać do warstwy łączącej ją z wodą.

eksperymenty z olejem

A gdyby tak wszystko zamieszać?

Krzyś sięgnął po łyżeczkę i próbował połączyć warstwy. Udało mu się sprawić, że lód szybciej się roztapiał, a w warstwie oleju pojawiło się mnóstwo drobnych kolorowych drobinek.

doświadczenia z olejem

Co się stanie gdy do oleju dodamy zabarwiony lód?

Postanowiliśmy podziałać inaczej. Zamiast wpuszczać do mikstury krople barwnika, wlaliśmy do pustej miseczki olej i dodaliśmy kolorowe kostki lodu. Zobaczcie co udało nam się zaobserwować po krótkiej chwili.

doświadczenia dla dzieci

A tutaj po zamieszaniu łyżeczką:

eksperymenty dla dzieci

To jeszcze nie koniec …

Pozostały lód wsypaliśmy do miski i kolorowaliśmy wyciskając krople barwnika, które tworzyły piękne „mazaje”. Niestety szybko spływały. Ale i na to znaleźliśmy sposób!

doświadczenia z lodem

Posoliliśmy kostki lodu i dopiero wtedy dodaliśmy barwnik. Udało nam się utrzymać piękny efekt na dłużej!

doświadczenia proste w domu

Jak widzisz zwykły lód potrafi zdziałać cuda i zaciekawić dzieciaki! Od razu dodam, że zamiast barwnika w płynie, możesz użyć farby plakatowej – efekt może nie być aż tak spektakularny, ale doświadczenie z pewnością się uda! Zerknij również na inne eksperymenty z lodem czy olejem, które mogą Cię zainteresować:

Na koniec mam dla Ciebie jeszcze ciekawostkę! Czy wiesz jak sprawdzić czy podany w barze drink jest mocny? Przyjrzyj się kostkom lodu! Jeśli utrzymują się blisko powierzchni to znak, że barman nie rozwodnił twojego mohito czy pina colady 🙂


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

4 komentarze/y w poście “To co moje dzieci lubią najbardziej, czyli szybkie eksperymenty z dużą ilością wody i oleju

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *