Nie wiem czy masz tak samo, ale ja z każdy zakupów spożywczych w markecie, przywożę kilka dodatkowych drobiazgów. Regularnie w moim domu pojawiają się świeczki, kolorowe kubki i inne cuda, które krzyczały „kup mnie”. No i jak im odmówić. Ostatnio przyniosłam w torbie mega paczkę słomek do napojów. Jacek spojrzał na mnie i zapytał po co mi taka ilość. Powiedziałam tylko, żeby się nie bał, bo i tak wszystkie wykorzystam. I tak też się stało! Oczywiście nie wszystkie przydały się tylko i wyłącznie do picia, ale również do stworzenia prac plastycznych! Przed Tobą zestawienie 29 pomysłów na to „co zrobić ze słomek”, szczególnie przydatne podczas deszczowych wakacyjnych dni!
-
Harmonijka ze słomek
Zaczęłam od tego, że zapytałam moich chłopaków co zrobiliby ze słomek. Krzyś przypomniał sobie, że jakiś czas temu w szkole robili harmonijki. Po krótkiej chwili zabrał się do pracy. Zebrał kilka słomek, skleił je w dwóch miejscach taśmą, a następnie uciął ukośnie słomki. I tak w mgnieniu oka powstała nasza pierwsza słomkowa inspiracja.
-
Logopedyczne piłkarzyki
Damian przypomniał sobie, że całkiem niedawno słomki przydały nam się do gry w piłkarzyki. Jeśli potrzebujesz, zerknij na dokładną instrukcję tutaj.
-
Bransoletka ze sprasowanych słomek
Lubię otaczać się biżuterią. Może niekoniecznie plastikową, ale ten pomysł z pewnością spodoba się małym dziewczynkom. Wystarczy kilka kolorowych słomek włożyć w papier do pieczenia, i przeprasować żelazkiem. Na obu końcach zrobiłam dziurki przy pomocy dziurkacza, przewlekłam przez nie tasiemkę, zawiązałam i gotowe!
-
Naszyjnik ze słomek
W komplecie do bransoletki powstał również naszyjnik. Czego użyłam? Kilku kolorowych słomek, igły, nitki i nożyczek. Instrukcja jest bardzo prosta – słomki przebijamy igłą i naciągamy na nitkę, a na koniec ucinamy je pod kątem, a nitkę związujemy.
-
Naprasowanki, czyli jak zrobić serduszko ze słomek
Spodobał mi się pomysł z bransoletką, dlatego zaczęłam próbować innych opcji zaprasowywania słomek. Pierwsze próby nie były do końca udane. Mogłaś je podejrzeć na Insta Story, jeśli obserwujesz mój Instagram. Ale finalnie się udało. A teraz zdradzę Ci jak tego dokonać. Słomki potnij na kilku centymetrowe kawałeczki. Układaj je otworem do góry jedna przy drugiej, najlepiej w foremce do pieczenia, aby łatwo uzyskać pożądany kształt. Potem wystarczy przyłożyć papierem i zaprasować. Tylko uprzedzam Cię, że może się zdarzyć, że koraliki lekko się rozjadą. Jak sobie z tym poradziłam? Układałam je na klejącej stronie taśmy, dzięki temu nie przesuwały mi się pod ciężarem żelazka.
-
Ażurowe ozdoby ze słomek
Układanie słomek w foremkach spowodowało, że postanowiłam sprawdzić nie tylko opcję prasowania, ale i pieczenia koralików. Okazało się, że po kilkunastu minutach w piekarniku, otrzymaliśmy naprawdę ciekawe ozdoby!
-
Mini sztaluga czyli podstawka pod zdjęcia
Kolejną ciekawą ozdobę otrzymałam poprzez sklejenie 4 słomek zklejem na gorąco. Najpierw ucięłam ich końcówki pod kątem, a następnie skleiłam tak jak to wygląda w sztaludze.
-
Trójwymiarowe zwierzaki
Za pomocą kleju na gorąco wyczarować można naprawdę wiele ciekawych dekoracji. Co powiesz na maskę królika, którą można zawiesić na ścianie pokoju? To również efekt klejenia słomek uciętych do odpowiednich długości.
-
Wazon lub lampion, jak kto woli
Dawno, dawno temu powstała u mnie praca, o której teraz mogę przypomnieć. Był to wazon na kwiaty, bądź lampion, jeśli kwiaty wymienimy na świeczkę. A jak powstał? Słoik okleiłam dookoła paskiem taśmy dwustronnej, do której przyklejałam słomki, jedna przy drugiej.
-
Plakat z inicjałem
Nie masz jeszcze dość tematu ozdób? To podpowiem Ci kolejny pomysł! Wydrukowałam pierwszą literę imienia i włożyłam ją do środka ramki. Przy pomocy dwustronnej taśmy przyklejałam do niej wycięte (na wymiar litery) kawałki papierowej słomki. Tak prezentuje się gotowy plakat.
-
Kwiaty od serca!
Aby wykonać kolorowy kwiatek, potrzebujesz 7 serc wyciętych z kolorowego papieru, kleju, słomki i kawałka plasteliny. Serca złóż na pół i naklejaj lewą część jednego na prawą kolejnego itd., aż do momentu gdy otrzymasz okrągły kwiatek. Do środka włóż słomkę. Na płatku przyklej środek kwiatka z kawałka plasteliny.
-
Najprostsze tulipany
Jedną z najprostszych prac plastycznych, jaką udało mi się znaleźć w sieci są tulipany z łodygą ze słomki. Wystarczy tylko wyciąć kształt tego kwiatka, złożyć go w harmonijkę, zrobić dziurkę, przez którą przełożymy słomkę i gotowe!
-
Jeden z pierwszych pomysłów na moim blogu
Czy pamiętasz kwiaty, które jako jedne z pierwszych pojawiły się na blogu? To było ponad 6 lat temu! Ale pomysł nadal jest wart udostępnienia! Po instrukcję, skocz tutaj.
-
Słodki bukiet
Podpowiem Ci również, że kwiaty z lizaków w słodkich bukietach powstały na bazie słomek do napojów. Przypomnij sobie jak je zrobiłam, przeczytaj lub obejrzyj film.
-
Motylki ćwiczące paluszki
Opowiadałam Ci o tym jak ważne jest ćwiczenie motoryki małej, a słomki są do tego świetnym materiałem! Wystarczy pociąć je na mniejsze kawałki, a potem nawlekać na sznurek czy druciki kreatywne, które można potem powyginać w wybrane wzory – na przykład w motyle!
-
Kolejna zabawa ćwicząca paluszki
Nie tylko nawlekając możemy ćwiczyć paluszki. Inną metodą jest łapanie kawałków słomek na patyczki od szaszłyków. My zrobiliśmy sobie nawet takie zawody: kto zbierze jak najwięcej słomek w jak najkrótszym czasie. Krzyś okazał się bezkonkurencyjny!
-
Wystrzałowa rakieta
Przy słomkowych inspiracjach, nie mogę nie wspomnieć kolejnego genialnego eksperymentu. Jakiś czas temu udostępniłam filmik z instrukcją wykonania wystrzałowa rakiety i latających motyli. Naprawdę bardzo łatwo je zrobić, a zabawa jest przy tym świetna! Leć do instrukcji: link.
-
Eksperyment z balonem
Ten eksperyment z pewnością znasz, ale warto go przypomnieć, bo nie tylko rakieta czy motyle latają, ale również balon! Przygotuj: sznurek, słomkę, taśmę i balon. Nałóż słomkę na sznurek i rozwieś go pomiędzy dwoma krzesłami. Nadmuchaj balon. Przyklej go do słomki przy pomocy taśmy. Wypuść powietrze z balona i obserwuj jak mknie niczym błyskawica!
-
Imprezowa rozwijanka
Z pewnością kojarzysz imprezowe trąbki, które przy dmuchnięciu wydają dźwięk i się rozwijają. Mam dla Ciebie wersję wyciszoną, czyli taką, która tylko się rozwija. Zrobisz ją z kawałka papieru, złożonego na pół i dobrze sklejonego na boku. Jeden z końców słomki obklej taśmą dwustronną i włóż do papieru. Mocno przyklej, a następnie zwiń papier w stronę słomki. Teraz wystarczy tylko mocno dmuchnąć.
-
Zwierzęca rozwijanka
Podaną powyżej rozwijankę możesz dodatkowo udekorować. Wystarczy, że dokleisz wielkie uszy jak u słonia i domalujesz oczy, a okaże się, że rozwijasz jego trąbę! Ja skorzystałam z żaby wykonanej w technice origami. Do środka włożyłam słomkę z … rozwijanym żabim jęzorem!
-
Dmuchawka
Słomka to doskonały przyjaciel niejednego logopedy, szczególnie gdy z jej pomocą można wykonywać ćwiczenia oddechowe. Spróbuj zrobić w domu dmuchawkę. Wystarczy odciąć końcówkę z plastikowej butelki. W korku zrobić dziurę, w której zmieści się słomka. Do tego potrzebujesz lekkiej piłki, najlepiej styropianowej i już możesz trenować jak najdłuższe utrzymanie się piłki w powietrzu.
-
Patyczki do puszczania baniek
Chyba wszyscy uwielbiają bańki! Prawda? A pamiętasz przepis na gigantyczne bańki? Przypomnij go sobie koniecznie, bo za chwilę podpowiem Ci jak zrobić patyczki, które pomogą Ci je puszczać. W słomkach zrób dziurki, przez które przeciągniesz dwa sznurki. Zawiąż ich końce i gotowe!
-
Puszczaj bańki jeszcze inaczej!
Mam dla Ciebie jeszcze jeden pomysł na doskonały sprzęt do puszczania baniek! Słomkę potnij na krótkie odcinki i sklej je klejem na gorąco nie zapominając o doklejeniu dłuższej części do trzymania. Sprawdź jakie ciekawe bańki wychodzą z takiego elementu!
-
Labirynt z piłeczką
Słomki sprawdzają się świetnie również jako ścianki w labiryncie stworzonym z pudełka! Przypomnij sobie jak bawiliśmy się tą zabawką!
-
Wszyscy kochają flamingi!
Flamingi to takie piękne ptaki, że każda praca plastyczna z nimi w roli głównej robi wrażenie. U mnie flamingi osiadły na różowych słomkach do napojów. A jak powstały? Przy pomocy kleju na gorąco! Najpierw przykleiłam pompon do słomki. Do niego dokleiłam drucik kreatywny zawinięty w „eskę” na flamastrze. Na koniec piórko i można organizować letnią imprezę w ogródku 🙂
-
Nauka matematyki
Do czego jeszcze można wykorzystać słomki? Do nauki! I to nie tylko do liczenia. U nas ze słomek powstał sześcian i ostrosłup. Połączyliśmy je plasteliną, ale świetnie nada się do tego również ciastolina. Przypominam Ci przepis.
Pomyśl, może przyjdzie Ci do głowy jakiś pomysł ze słomkami, którego brakuje w tym zestawieniu. Jeśli tak, koniecznie mi o nim opowiedz! Starałam się dokładnie pokazać i opisać wykonanie powyższych prac, jeśli jednak masz jakikolwiek problem z instrukcją, do któregoś z pomysłu, daj znać, a postaram się wyjaśnić, a może nawet nagram film z podpowiedzią krok po kroku.
Jak widzisz zabawa tkwi wszędzie, wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć! Z pozoru zwykłe słomki, zmieniły się w tak wiele prac plastycznych, że mam ochotę sięgnąć po kolejną prostą rzecz i sprawdzić ile pomysłów przyjdzie mi do głowy! Może podpowiesz mi co wziąć kolejnym razem na tapetę?

Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.
Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//
super pomysły! dziękuję
Fajne pomysły na drobiazgi i ozdoby. U nas w domu też ostatnio malowaliśmy słoiczki i ozdabialiśmy. Były to nasze piękne wazoniki.
Bardzo fajne i ciekawe pomysły, często z niewykorzystanymi słomkami po prostu nie ma co zrobić 🙂
Świetne pomysły! Motylki śliczne. Aż dziw bierze, że można być tak kreatywnym!
Super opcja. Tania zabawa i bardzo kreatywna.
W wielu z tych pomysłów można wykorzystać słomki papierowe co zdecydowanie polecam. W przeciwieństwie do plastikowych są ekologiczne i kompostowalne. Szczególnie w kontekście dzieci ma to znaczenie, bo ekologia to będzie bardzo ważny temat dla tego pokolenia.