Biblioteka młodego człowieka, czyli prawdziwe perełki literatury dziecięcej #5

Przekraczając próg księgarni mam mętlik w głowie. Długo zastanawiam się co wybrać. O ile w sklepie stacjonarnym mam możliwość zajrzeć do środka książki, tak w księgarniach internetowych niestety rzadko zdarza się taka opcja. A czytelnicy coraz częściej pytają mnie o ciekawe książki dla dzieci w wieku podobnym do moich. Dlatego postanowiłam, że zestawienia książkowe będą pojawiały się na blogu cyklicznie, raz w miesiącu. Obiecuję skrupulatnie przeszukiwać półki księgarni, częściej zaglądać do biblioteki, a nawet podglądać jakie lektury dziecięce leżą w pokojach naszych znajomych. A wszystko po to, by z ogromu książek dla dzieci, wybrać prawdziwe perełki! Masz ochotę podejrzeć co zachwyciło nas w ostatnim czasie?

najlepsze książki dla dzieci

„Księga kości” Gabrielle Balkan

Czy umiesz odpowiedzieć na pytanie, które ze zwierząt na największą liczbę kości? A może wiesz, które z nich ma najlżejsze kości? Na te pytania, pomoże Ci znaleźć odpowiedź księga kości! Bardzo podoba mi się formułą tej propozycji. Zagadki sformułowane są bardzo ciekawie. Jest w nich ukrytych kilka ciekawostek o danym zwierzaku. Możesz też odgadnąć na podstawie szkieletu. Na kolejnej stronie znajdziesz odpowiedź i kolejne ciekawostki. Księga kości nie tylko uczy nas ciekawostek o dziesięciu zwierzakach rekordzistach, ale i nawiązuje do układu szkieletu człowieka, dzięki czemu dzieci dowiadują się wielu ciekawostek o swoich kościach! A teraz uważaj, najlepsze: dotykając zwierzaka możesz poczuć wszystkie części jego szkieletu!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 49 stron (10 zagadek), wydawnictwo: Kocur Bury, a kupić ją możesz np. tutaj

„Księga kości” Gabrielle Balkan

księga kości książka

wydawnictwo kocur bury

encyklopedia kości dla dzieci

„Sen Alicji, czyli jak działa mózg” Jerzy Vetulani

Nie od dzisiaj wiadomo, że ludzki mózg jest zagadką nawet dla naukowców. Nauka o neuronach, pamięci sensorycznej czy genomach nie jest łatwa. Ale profesor Vetulani opowiada to w taki sposób, że zaczynasz wierzyć, że jest to świetna zabawa. Wyobraź sobie, że mała Alicja we śnie spotyka swój mózg. Mózg porównuje układ nerwowy do telefonu stacjonarnego, narządy kłócą się o to, który z nich jest najważniejszy, a Ty odkrywasz wiele ciekawostek nie tylko o swoim, ale i o ptasim móżdżku. Powiem szczerze, że ja dowiedziałam się z tej książki o wiele więcej niż nauczyłam się na biologii w szkole, dlatego też szczerze polecam!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 72 strony, wydawnictwo: WAM, a kupić ją możesz np. tutaj

sen alicji, czyli jak działa mózg

książka sen alicji

biologia dla dzieci książka

książka dla dzieci jak działa mózg

„Wielka księga ssaków” Yuval Zommer

Jeśli znasz „Wielką księgę robali” z pewnością wiesz czego spodziewać się po kolejnej propozycji tej samej autorki. To prawdziwa encyklopedia ciekawostek z życia ssaków. Możesz się z niej dowiedzieć: dlaczego wilki wyją do księżyca, czy hieny się śmieją i kto jest największym leniem wśród dzikich kotów. Poza pogłębianiem wiedzy, możesz również przeszukiwać strony w poszukiwaniu tropów zwierząt. Ta książka ma w sobie coś takiego, że moi chłopcy sięgnęli po nią jako jedną z pierwszych z całego zestawienia!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 64 strony, wydawnictwo: Wilga, możesz zamówić ją np. tutaj

wielka księga ssaków

wielka księga zwierząt

wielka księga robali

wielka księga ssaków yuval zommer

„Ogródek na Twoim oknie” Ralf Efraimsson

To świetna książka dla wszystkich osób, którą chcą zaszczepić w swoich dzieciach żyłkę ogrodnika i pokazać, że uprawianie roślin to świetna zabawa. Mnóstwo użytecznych informacji, które pokazują dzieciom jak zabrać się za domową hodowlę roślin i jak samodzielnie pozyskać nasiona. Na naszym okiennym ogródku pojawiły się już rzeżucha, papryka i marchewka. Myślę, że na tym nie skończymy 🙂

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 32 strony, wydawnictwo: WAM, możesz kupić ją np. tutaj

ogródek na twoim oknie

dzieci warzywa jak sadzić

dziecięcy ogródek

warzywa w doniczkach

„Dom, który się przebudził” MartinWidmark

Opowieść o samotnym, opuszczonym mężczyźnie. W jego życiu nie dzieje się nic ciekawego, aż do momentu, w którym mały chłopiec puka do jego drzwi i prosi, aby zaopiekował się jego doniczką. A właściwie tym, co może w niej wyrosnąć. Pod wpływem opieki nad kiełkującą rośliną nie tylko mężczyzna, ale i cały jego dom przechodzą ogromną metamorfozę. Budzą się z uśpienia i zaczynają widzieć barwy w życiu. Historia Larsona dowodzi, że nawet odrobina uwagi okazana drugiemu człowiekowi, może zdziałać cuda. Polecam nie tylko ze względu na historię, ale i na piękne ilustracje Emilii Dziubak.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 40 strony, wydawnictwo: Mamania, a kupić ją możesz np. tutaj

dom który się przebudził

martin widmark książka

martin widmark książka dla dzieci

dom, który się przebudził recenzja

„Dom babci” Ross Montgomery

Gdy tylko wzięłam do ręki tą książkę, wiedziałam, że będzie hitem! Uwielbiam ją nie tylko za przepiękne ilustracje, ale również za to jak autor pokazuje nam tęsknotę po stracie bliskiej osoby, nie pisząc ani przez chwilę w smutnym tonie. Co znajdziecie w książce? Historię chłopca, który był bardzo przywiązany do babci. Razem snuli plany o budowie niezwykłego domu. Pewnego dnia babci zabrakło. Zrozpaczony chłopiec zbudował „mechaniczną babcię”, która otworzyła oczy i zabrała go ze sobą w ciekawą podróż.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 32 strony, wydawnictwo: CzyTam, a kupić ją możesz np. tutaj

dom babci

dom babci ross montgomery

dom babci książka

dom babci książka dla dzieci

„Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe” Michał Leśniewski

Przejdźmy teraz do tematyki uwielbianej przez chłopców, czyli do motoryzacji! Czy ja Ci muszę opowiadać jak rozbłysły oczy moich synów, gdy przekręcali strony książki „Ale auto!”. Z początku miałam przekazać tą lekturę mojemu mężowi, albo poprosić dzieci aby próbowały czytać same. Bo jak możesz się domyślać, nie wszystkie kobiety kręcą historie samochodów. Co innego nimi jeździć! Jednak zaczęłam czytać. I wiesz co? Ja też dałam się urzec tej opowieści! Z każdą stroną obserwowaliśmy jak auta nabierały nowych kształtów, stawały się szybsze i piękniejsze. Poznawaliśmy osoby, które zapisały się w historii motoryzacji. Nawet znalazłam wątek o modzie … automobilowej!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 88 stron, wydawnictwo: Egmont, a kupić ją możesz np. tutaj

ale auta leśniewski

„Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe” Michał Leśniewski

książki dla dzieci o samochodach

historia motoryzacji dla dzieci

„Ogóras. Ale jazda!” Eliza Piotrowska

Z pewnością kojarzysz kultowy autobus popularnie nazywany „ogórasem”. Chciałabyś się dowiedzieć jak sobie radzi wśród nowoczesnych aut? A może zastanawiasz się jakby to było, gdybyś mogła podsłuchać co szepcą (albo też krzyczą) do siebie auta? Jeśli odpowiedziałaś twierdząco na jedno z pytań, odpowiedzi szukaj w książce Elizy Piotrowskiej. Dzieci zachwyci ciekawa historia Ogórasa o przyjaźni, przywiązaniu, ale i o nieuprzejmych zachowaniach i dokuczaniu. A dorosłych urzekną klimatyczne ilustracje Joanny Gębal.

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 80 stron, wydawnictwo: Wilga, a zamówić możesz ją np. tutaj

ogóras ale jazda

ogóras eliza piotrowska

książki o autach dla dzieci

ogóras książka

„Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie” Zofia Staniszewska

Żyjemy w czasach, w których dzieci mają swobodny dostęp do Internetu. Niestety nie wszystkie znają zasady netykiety. Często kończy się to niemiłymi sytuacjami. Warto wytłumaczyć dzieciom reguły internetowego savoir vivre. Tylko jak się do tego zabrać? Z pomocą przychodzi książka autorstwa Zofii Staniszewskiej, która w przystępny sposób, za pomocą codziennych historii, podpowiada jak należy się zachować w danych sytuacjach. Co można, a co nie przystoi. Ta pozycja to punkt obowiązkowy zanim wręczymy dzieciom tablet z dostępem do sieci!

Kilka praktycznych informacji: książka liczy 25 strony, wydawnictwo: Debit, a kupić możesz ją np. tutaj

„Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie” Zofia Staniszewska

netykieta dla dzieci

savoir vivre w internecie

bezpieczny internet dla dzieci

Jestem pewna, że w zestawieniu znajdziesz książkę idealną dla swojego dziecka. Wszystkie powyższe tytuły mocno polecamy. Czytaliśmy je bardzo wnikliwie. Oczywiście przeczytaliśmy więcej książek, niż te w zestawieniu, ale pozostałe nie były aż na tyle ciekawe, aby je tu umieścić. Jeśli jesteś zainteresowana tym, co jeszcze czytamy, zerknij na mój profil na FB – tam zamieszczam wszystkie nasze lektury. Dla ułatwienia jeszcze raz podaję tytuły książek, wraz z linkami do księgarni, abyś mogła sprawdzić ceny i recenzje innych osób. I koniecznie podpowiedz mi ciekawe tytuły jakie według Ciebie powinny się znaleźć w kolejnym zestawieniu!

 1. Księga kości” Gabrielle Balkan
 2. Sen Alicji, czyli jak działa mózg” Jerzy Vetulani
 3. Wielka księga ssaków” Yuval Zommer
 4. Ogródek na Twoim oknie” Ralf Efraimsson
 5. Dom, który się przebudził” MartinWidmark
 6. Dom babci” Ross Montgomery
 7. Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe” Michał Leśniewski
 8. Ogóras. Ale jazda!” Eliza Piotrowska
 9. Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie” Zofia Staniszewska

najlepsze książki dla dzieci


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

3 komentarze/y w poście “Biblioteka młodego człowieka, czyli prawdziwe perełki literatury dziecięcej #5

 1. Podoba mi się „Księga kości”! Super, że pokazujesz strony z książek to bardzo ułatwia zakupy. Ja polecam z naszej biblioteczki ” Gabinet Anatomii” Kate Davies i „Jak zbudować samochód” Martina Sodomki.

 2. Niestety nie mamy żadnej z tych pozycji i większość widzę pierwszy raz ale wydają się naprawdę ciekawe… Szczególnie w oko wpadły mi Dzieciaki w sieci oraz Księga kości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *