Powiedzmy sobie szczerze: przygotowania do świąt są nudne. Bieganie po sklepach za prezentami czy karpiem w promocji, wyszukiwanie świątecznych przepisów, sprzątanie domu czy mycie okien to nic ciekawego. Żyjemy w pośpiechu, staramy się być perfekcyjnymi gospodyniami domowymi, zapominamy o sobie, bo chcemy jak najlepiej przygotować dom do świąt. A tak naprawdę zapominamy również o jednym – o radości. Takiej zwyczajnej, prawdziwej dziecięcej radości z przygotowań. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl nad odpowiedzią: co jest ważniejsze: czysta podłoga czy czas, który Twoje dziecko będzie wspominać latami?
Odkąd w moim domu pojawiły się dzieci, grudzień kojarzy mi się z radosnym, wręcz magicznym czasem. A wszystko za sprawą mody, którą zaczerpnęłam kilka lat temu z Pinteresta. Stworzyłam wtedy kalendarz adwentowy. Przez dwadzieścia cztery dni wykonywaliśmy po jednym zadaniu dziennie. Mieliśmy różne misje do wykonania. Czasami zajmowały nam 15 minut, innym razem kilka godzin. Ale po wszystkich byliśmy naprawdę szczęśliwi. Dzisiaj zebrałam te wszystkie pomysły w jeden wpis, ściągawkę, które może Ci pomóc przy wymyślaniu zadań. Dla mnie też będzie to pewnego rodzaju pomoc, bo i ja co roku głowię się co zapisać na karteczkach naszego kalendarza.
Zacznę jednak od samego kalendarza. Każdego roku wygląda on inaczej. Mieliśmy już zadania ukryte w kopertach na kartonowej choince, w balonach, które przebijaliśmy, a nawet w pudełkach po zapałkach. W tym roku nasz kalendarz składa się z 24 ekologicznych torebek. W każdej z nich ukryta jest karteczka z zadaniem i cukierki na osłodę dnia. Torebki przywiązałam sznurkiem do organizera. A jak powstał organizer? Kupiłam w sklepie budowlanym siatkę zbrojeniową za całe 7 złotych. Docięłam ją na odpowiedni wymiar, przetarłam papierem ściernym i gotowe.
Jeśli masz już pomysł na wygląd kalendarza, sprawdź moje pomysły na zadania, które możesz w nim umieścić:
Napisz list do Świętego Mikołaja
Zadanie, które pojawia się w każdym naszym kalendarzu jako jedno z pierwszych. W końcu siwobrody staruszek z wielkim workiem nieodłącznie kojarzy nam się ze Świętami.
Przygotuj i udekoruj pierniczki
Na samą myśl czuję już korzenny zapach przyprawy do pierników. A wiesz jaką chłopcy mają frajdę przy pieczeniu? Ubrani w fartuszki mieszamy, zagniatamy i wycinamy słuchając przy tym kolęd. Podpowiem Ci, że możesz z tego zrobić, aż dwa zadania. Jednego dnia pieczecie, a innego dekorujecie ludziki, a może nawet domek z piernika! Jeśli szukasz sprawdzonego przepisu na pierniczki, polecam Ci ten, z którego osobiście korzystam.
Upiecz ciasteczka dla Świętego Mikołaja lub ciasto niespodziankę dla sąsiadów
Dlaczego Mikołaj ma taki ogromny brzuch? Bo to łasuch, który uwielbia ciasteczka. Wypadałoby mu się odwdzięczyć za prezenty i przygotować talerz ciasteczek i szklankę mleka. To pomysł na kolejne zadanie. Inne równie ciekawe to wykonanie ciasta i sprezentowanie go sąsiadom lub przyjaciołom, których niespodziewanie odwiedzicie.
Biwak i familijne kino w świetle choinki
Miska popcornu, własnoręcznie narysowane bilety i ulubiona bajka świąteczna to świetny pomysł na rodzinny wieczór czy popołudnie. Możesz to połączyć z kolejnym, naszym ulubionym zadaniem: biwakiem pod choinką. Jak to wygląda? Na pewno pamiętasz z dzieciństwa jak się robiło bazę z krzeseł, poduszek i koców. My do tego dodajemy jeszcze światełka choinkowe. Wchodzimy do takiej bazy i oglądamy bajkę na laptopie lub gramy w karty. To chyba nasze ulubione zadanie!
Spacery dzienne i nocne w poszukiwaniu świątecznych symboli i dekoracji
W grudniu nie tylko Centra Handlowe czy główne ulice ozdobione są świątecznymi dekoracjami. Warto przyglądać się domom czy balkonom mieszkań, które wieczorem rozświetlają się mieniącymi lampkami. Wybierzcie się na wieczorny spacer by podziwiać ozdoby. W ciągu dnia odwiedźcie natomiast kościoły by obejrzeć niesamowite szopki bożonarodzeniowe.
Wycieczki dalekie i bliskie, ale w świątecznym klimacie
Gdzie jeszcze możecie się wybrać? Opcji jest naprawdę wiele: na łyżwy, na sanki (o ile spadnie śnieg), do wioski Mikołaja czy na Jarmark Świąteczny. Takie zimowe wyprawy są naprawdę fantastyczne!
Sporty zimowe, czyli jak ulepić bałwana gdy śniegu brak
W każdym moim kalendarzu pojawiają się typowo zimowe zadania: bitwa na śnieżki i lepienie bałwana. Dodaje je z nadzieją na sprzyjającą pogodę. Co jednak zrobić, gdy wylosujemy takie zadanie, a śniegu brak? Śnieżki możemy przecież ulepić z gazety czy porzucać się zwiniętymi w kulkę białymi skarpetkami, a do bałwana możemy użyć sztucznego śniegu, piankoliny czy zwykłej plasteliny.
Kreatywne zadania, czyli wycinamy lepimy i kleimy
Na tego typu zadania zawsze mam miejsce w kalendarzu. Co mogę Ci polecić? Wycinanie śnieżynki z papieru (na pewno pamiętasz to z lekcji plastyki), dekorowanie świątecznego kubka specjalnymi markerami do porcelany, ozdabianie styropianowych bombek, tworzenie dekoracji z pomarańczy i goździków, lepienie aniołków z masy solnej czy porcelanowej, zamienianie słoików w eleganckie lampiony. Jeśli jeszcze Ci mało, sprawdź kolejne pomysły na świąteczne dekoracje i ozdoby.
Najdłuższy łańcuch choinkowy
Jedno z zadań szczególnie kojarzy mi się z dzieciństwem – robienie łańcucha z kolorowego papieru. Pamiętasz wycinanie pasków i sklejanie ich w ogniwa łańcucha? Robi się go szybko i nawet młodsze dzieci się przy tym nie nudzą. A ile jest później radości gdy mierzymy ile metrów łańcucha udało nam się skleić!
Nauka nie idzie w las
Część zadań ma na celu przygotowanie dzieci do świąt. Przykładowe tematy to: skąd wziął się zwyczaj dekorowania choinki, poznaj zwyczaje świąteczne w innych krajach, jak powiedzieć „Wesołych Świąt” w trzech różnych językach, śpiewanie kolędy (całej), granie wybranej kolędy na cymbałkach, flecie czy pianinku – chociaż moi chłopy najchętniej grają na bębenku, czytaj wystukują melodie w sobie tylko znanym tempie.
Świąteczna biblioteczka
Boże Narodzenie to tak wdzięczny temat, że znajdziemy naprawdę wiele książek o tej tematyce. Warto wybrać się do biblioteki czy księgarni w poszukiwaniu tej odpowiedniej, którą przeczytacie wieczorem przed spaniem lub podczas biwaku w bazie pod choinką (I już masz kolejne dwa zadania!). Warto przeznaczyć jedno z zadań na czytanie Ewangelii o narodzeniu Jezusa, aby dzieci wiedziały co jest głównym tematem świąt, poza choinką i prezentami.
Szukanie ukrytego skarbu
Jednym z ulubionych zadań moich dzieci jest to, w którym poza karteczką z aktywnością do wykonania ukryta jest mapa skarbów. Poruszają się po domu według wskazówek czy zagadek, by odnaleźć schowany drobiazg. Przygotowanie mapy może być czasochłonne, ale uwierz mi, że warto ją zrobić!
Porządki to jednak też przygotowanie do świąt
Czas na moje ulubione zadanie kalendarzowe, które brzmi „posprzątaj swój pokój”. O ile chętniej dzieci wykonują tą czynność, gdy jest to wylosowane zadanie, niż gdy ja powtarzam to jak echo. Najchętniej wypisałabym więcej takich czynności: „posprzątaj biurko”, „posegreguj zabawki”, a może nawet „umyj podłogę w kuchni” :), ale wiem, że wtedy ten kalendarz straciłby w oczach moich dzieci. I to bardzo!
Udekoruj dom na święta
Powycinane z papieru śnieżynki, sztuczny śnieg w sprayu to moja podpowiedź do zadania „udekoruj okno”. Możesz również kupić gotowe naklejki żelowe. To też się liczy! Bliżej świąt możesz wstawić zadanie „udekoruj choinkę” czy „udekoruj stół na święta”. Obserwuj bloga, bo już w grudniu pokażę Ci jak złożyć choinkę z serwetek. Ten pomysł na pewno się przyda!
Pamiętaj o innych
Tradycją w naszym domu jest samodzielne wykonywanie kartek świątecznych, które następnie wysyłamy dalszej rodzinie i znajomym. Pamiętajmy również o innych ludziach. Możemy przygotować paczkę dla potrzebujących, poprosić dziecko by wybrało zabawki czy książki, których już nie używa a przydałyby się na przykład w szpitalach dziecięcych. Naprawdę fajnym zadaniem jest również „ powiedz coś miłego koledze, z którym rzadko się bawisz”, „pamiętaj o uśmiechu przez cały dzień” czy „przygotuj miłą niespodziankę dla rodziców lub rodzeństwa”. Zimą pamiętajmy także o ptakach! W ramach zadania możemy zrobić karmnik, chociażby najprostszy ze skórki pomarańczy wypełnionej ziarenkami.
Zadbaj o wspomnienia
Pomyśl o tym co będziecie wspominać przez lata – nagrajcie rodzinny filmik z przygotowań do świąt lub zróbcie sesje zdjęciową. W tym roku nie mieliśmy czasu na szukanie profesjonalnego fotografa, który zadba o klimat zdjęć. Zamówiłam klasyczne tło do zdjęć. Zapłaciłam mniej jak za sesję u profesjonalisty, ale za to mam tyle własnych zdjęć ile tylko sobie zamarzę. Kilka umieściłam w tym wpisie. Co o nich sądzisz? W ramach zadań proponuję Ci również „dzień wspomnień” podczas, którego usiądziecie wspólnie przy albumie i obejrzycie zdjęcia z poprzednich świąt.
Przez żołądek do serca
Wigilia kojarzy mi się z przepysznymi pierożkami, barszczem z uszkami i rybą. W tym roku jednym z zadań moich dzieci będzie wyszukanie przepisu z potrawą, którą zrobią samodzielnie (no może z moją drobną pomocą – zobaczymy jak to będzie). Jestem ciekawa jak sobie z tym poradzą.
Policzyłam zadania, które Ci opisałam i wyszło mi ponad 40. Mam nadzieję, że znajdziesz w nich coś dla siebie. Z całego serca polecam Ci zabawę z kalendarzem adwentowym. Może dzięki niemu sprawisz by magia świąt nie zniknęła wraz z wiekiem i wiarą w Mikołaja. Zatrzymaj się na chwilę, pomyśl co dla Twojej rodziny będzie ważniejsze: wypucowany dom czy wspomnienia warte więcej niż prezenty pod choinką. Jeśli nie masz czasu wybierz chociaż zadania, które zajmą Wam kilka minut – naprawdę warto!
PS. Nie wiem jak to robią profesjonaliści, ale ja nie jestem w stanie okiełzać mojej rodziny. Pozują po swojemu, ale przynajmniej jest co wspominać!

Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.
Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//
Mnie bardziej od zadań zastanawia, jakie 24 nagrody włożyć do kalendarza…
U nas kalendarz jest mieszany. W dniu, gdy pieczemy pierniki jest obrazek z katarzynką. Gdy dekorujemy dom światełkami – lampki. I kolejno: skarpeta przed Mikołajkami, choinka, gdy ją kupujemy i ubieramy, kartki, gdy je przygotowujemy itp. A małe prezenciki typu świąteczne spinki, piki do doniczek z kwiatami, naklejki na szybę i inne pierdółki z motywem świątecznymi kupuję w sklepach za 4 zł lub u Chińczyka.
Super pomysł, u mnie niestety nie ma takiego sklepu w pobliżu 🙁 Ale za rok zamówię wcześniej gadżety na Alliexpres 🙂
U nas zadania i drobne słodycze, więc niestety nie podpowiem 😉
U nas dosłownie taka sama sytuacja! Od kiedy są dzieci to robimy kalendarz adwentowy. W kalendarzu nie ma słodyczy ani niespodzianek a właśnie same zadania. Dzieci czekają na nie bardziej niż na coś słodkiego. Tworzymy, pieczemy, gotujemy, poznajemy tradycje i obrzędy, chodzimy „szukać świąt” i dzielimy się z innymi:)
Cudownego adwentu i wielu niezapomnianych wrażeń podczas realizacji zadań z kalendarza:)
Dziękuję bardzo 🙂 Dla Was również samych cudownych chwil 😀
Świetne pomysły, dzieciaki na pewno będą miały dużo radochy 🙂
Jeszcze nie widziałam tej opcji z zadaniami. 😮 Wspaniały pomysł!!!