Biblioteka młodego człowieka – książki, które zachwyciły moich chłopców

Gdybym zadała Ci teraz pytanie o to, jaka książka z dzieciństwa miała wpływ na Twoje życie i dlaczego, co byś mi odpowiedziała? Czy byłaby to ulubiona bajka czytana do poduszki przez mamę lub babcię? Ukształtowała Cię szalona Pipi czy też może romantyczna Ania z Zielonego Wzgórza? A może chciałaś zwiedzać świat jak Koziołek Matołek? Wróciłaś wspomnieniami do książek z dzieciństwa? Zatem doskonale zdajesz sobie sprawę, że warto czytać. Już od najmłodszych lat. Książki mają ogromny wpływ na nasze życie. Dlatego staram się co jakiś czas przeglądać nowości i wybierać dla moich dzieci wyjątkowe opowieści. Zobacz jakie książki w ostatnim czasie poznaliśmy, i które najbardziej zachwyciły chłopców!

książki dla dzieci

Wszystkie poniższe pozycje są skierowane dla dzieci w wieku powyżej 6 lat. W odróżnieniu od książek dla młodszych czytelników, zawierają dużo tekstu, mniej ilustracji. Chociaż muszę przyznać, że w niektórych grafika naprawdę zachwyca! Zresztą przekonaj się sama, bo nie tylko opisałam nasze wrażenia po lekturze, ale również zrobiłam kilka zdjęć, abyś mogła razem ze mną zajrzeć do środka.

„Zagubieni w czasie” Roberto Santiago

Znasz serię książek „Najfutbolniejsi”? My uwielbiamy ich przygody z boiska! Dlatego, gdy tylko zobaczyłam, że pojawiła się nowa propozycja tego samego autora, wiedziałam, że musimy ją mieć! I tak w naszym domu pojawiła się zagubiona w czasie rodzina Balbuenów. Sześciu bohaterów: ojciec, dwóch synów, córka i sąsiadka ze swoją córką, którzy zupełnie przypadkowo trafiają na swoich najnowszych rowerach na Dziki Zachód. Do tego przenoszą się w czasie do roku 1870! To bardzo niebezpieczne miejsce. Musisz wiedzieć, że miasteczko Black Mount znane jest tego, że szeryf zmienia się tu średnio co dwa dni. Każdy ginie od kuli, bo strzały są tu na porządku dziennym. Zatem jeśli chcesz poznać historię rewolwerowców, Siuksów, zajrzeć do saloonu i zobaczyć jak kowboje tańczyli Gangam Style, zanim jeszcze go wymyślono, musisz przeczytać tą książkę! Przy tym dowiesz się wielu ciekawostek historycznych wprost z Dzikiego Zachodu. Gorąco polecam! To jedna z naszych ulubionych książek. Już nie możemy się doczekać kolejnej części, by sprawdzić gdzie tym razem wylądują „Zagubieni w czasie”.  Książkę kupisz tutaj.

zagubieni w czasie

zagubieni w czasie santiago

zagubieni w czasie książka

zagubieni w czasie dla dzieci

„Bang Bang wystrzałowy samochód” Ian Fleming

Iana Fleminga nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To twórca Jamesa Bonda. A jak myślisz co może znaleźć się w książce dla dzieci, którą to właśnie on napisał? Pościgi, niesamowite wynalazki, straszni gangsterzy i wyścigówka o niesamowitych, magicznych mocach. Wyobraź sobie, że wsiadasz do samochodu, jedziesz nad morze, na piknik, a nagle auto zamiast stać w korkach zamienia się w maszynę, która potrafi latać i kieruje się w kierunku kanału La Manche! Co więcej, nie tylko lata, ale pływa, sama jeździ i z daleka wyczuwa niebezpieczeństwo! A to czyha na naszych bohaterów, rodzinę Potterów – tatę wynalazcę, jego żonę i dwójkę dzieci, bo niestety zaleźli za skórę okropnym gangsterom. Jeśli lubisz książki pełne akcji to coś dla Ciebie! Książkę kupisz tutaj.

bang bang wystrzałowy samochód

twórca jamesa bonda dla dzieci

ian fleming dla dzieci

„Lolek” Adam Wajrak

Poruszająca opowieść o psie, który nie miał w życiu łatwo. Takie zdanie znajdziecie na okładce. Ja powiem więcej, to wyjątkowo wzruszająca opowieść o psie, który marzył tylko o tym by znaleźć swoich ludzi. Takich, którzy będą się nim zajmować, nakarmią go i nie będą na niego podnosić ręki. Tylko tyle wymagał, a do zaoferowania miał naprawdę wiele. Całą swoją psią miłość. Przyznaję, że bardzo ciężko czytało mi się „Lolka”. Tylko i wyłącznie dlatego, że oczy zachodziły mi łzami. To bardzo piękna i wzruszająca historia. Czy warto ją czytać dzieciom? Oczywiście. Zresztą nie tylko dzieci, ale i dorośli powinni sięgnąć po „Lolka”, który uczy empatii i wrażliwości na krzywdę innych. Książkę kupisz tutaj.

lolek wajrak

lolek książka

lolek książka dla dzieci

„Pax” Sara Pennypacker

Kolejna książka, przy której nie można się obyć bez paczki chusteczek. Opowieść o przyjaźni – chłopca i lisa, którzy zostają rozdzieleni, ale przez cały czas próbują odnaleźć siebie. Są gotowi na wielkie poświęcenie w imię przyjaźni i odpowiedzialności. Powieść podzielona jest na rozdziały opisujące świat widziany oczami chłopca i oczami lisa, oba łączy jednak ogromna tęsknota. Mały lis, który przez całe swoje życie mieszkał wśród ludzi, próbuje przeżyć w lesie. Chłopiec wyrusza w samotną podróż do lasu, mimo braku doświadczenia i widma wojny, która jest już o krok. Książka wydaje się prostą historią o przyjaźni dziecka i zwierzęcia, w rzeczywistości porusza jednak o wiele głębsze i poważniejsze tematy. Książkę kupisz tutaj.

pax książka

pax książka dla dzieci

„Psygoda na czterech łapach. Diuna w Himalajach” Agata Włodarczyk

Lubicie książki podróżnicze? W takim razie Diuna zaprasza Was do Indii. Kim jest Diuna? Diuna to nie tylko mądry, ciekawski pies podobny do wilka, który za psiastko czy psysmak zrobi wiele, ale i prawdziwa psia podróżniczka! Razem z Panią i Panem wyjeżdża do Indii! I radzi tam sobie naprawdę świetnie. Przeżywa niesamowite przygody, a właściwie psygody! Spotyka na swojej drodze ludzi i zwierzęta, smakuje indyjskiej kuchni, co niestety nie wychodzi jej na dobre i z daleka rozpoznaje niebezpieczeństwa. A przecież w Himalajach o tragedie nie trudno. Bardzo lubię czytać książki podróżnicze. Ale takiej jak ta, jeszcze nie czytałam. Nie dość, że ma prosty, przyjemny przekaz, to pokazuje nam Indie z perspektywy psa! Warto przeczytać!Uprzedzam lojalnie, że przeczytanie grozi niekończącym się pytaniom o to, kiedy będziemy mieli psa, który będzie z nami jeździł na wakacje. Książkę kupisz tutaj.

psygoda na czterech łapach

diuna w chmurach

psygoda na cztery łapy

„Jak to działa? Zwierzęta” Nikola Kucharska

Ta książka jest po porostu genialna! Wypełniona jest nie tylko szczegółowymi ilustracjami i ciekawostkami na temat zwierząt, ale również humorem. Dowiedzieliśmy się z niej, że wilk może obyć się bez jedzenia nawet do kilku tygodni, wiewiórki mają sklerozę i często zapominają gdzie schowały zapasy, a psy można zidentyfikować po nosie, tak jak człowieka po odcisku palca. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, na przykład dlaczego na konia siadamy z lewej strony, sięgnij po tą książkę! Uprzedzam, że wywołuje nagłe napady śmiechu! Książkę kupisz tutaj.

jak to działa zwierzęta

jak to działa kucharska

nikola kucharska książka

zwierzęta jak to działa książka

„Wojtek. Żołnierz bez munduru” Eliza Piotrowska

Przy okazji wizyty w HistoryLandzie pisałam już, że gdybym takie miejsca poznała będąc dzieckiem, miałabym szansę polubić historię. Dodam jeszcze, że gdyby w moje kilkuletnie ręce trafiały takie książki jak „Wojtek żołnierz bez munduru” – uczyłabym się tego przedmiotu z przyjemnością. Chcesz poznać historię opowiadaną oczami niedźwiedzia znanego m.in. z bitwy pod Monte Cassino? Z opowieści skierowanej do dzieci, dowiesz się skąd miś wziął się w wojsku, a także jak potoczyły się jego późniejsze losy. Moi chłopcy, jako pasjonaci historii uwielbiają opowieść o kapralu Wojtku. Nie zliczę ile razy już ją czytaliśmy, ale naprawdę warto, za każdym razem zachwycam się trafionymi w punkt myślami ukrytymi w tej opowieści. Książkę kupisz tutaj.

wojtek żołnierz bez munduru

miś wojtek książka

niedźwiedź wojtek książka

opowieść o niedźwiedziu wojtku

„Emil i detektywi” Erich Kastner

Gdy sięgam po książkę, która wyszła z wydawnictwa Jungoffska, wiem że czeka mnie przyjemna lektura. I za każdym razem tak właśnie jest! Zwarta akcja, fantastyczne przygody i ogromna porcja humoru to wszystko znajdziecie w książce „Emil i detektywi”. Emil to przesympatyczny, dobrze wychowany chłopiec, śmiało można brać z niego przykład. W trakcie podróży pociągiem, zasypia i zostaje okradziony przez pasażera w meloniku. Nie może sobie pozwolić na stratę zbieranej przez mamę gotówki, dlatego postanawia śledzić złodzieja. Z pomocą przychodzą mu nowo poznani koledzy. Wspólnie stawiają czoło złodziejaszkowi. Książkę kupisz tutaj.

emil i detektywi

emil i detektywi książka

emil i detektywi kastner

„Wielka afera w teatrze lalek” Beata Sarnowska

Jeśli Twoje dziecko uwielbia zagadki, mam coś dla Ciebie! Czwórka małych detektywów, poszukuje złodzieja lalek. Okazuje się, że z olsztyńskiego teatru została skradziona kukła Królowej Śniegu. I to nie byle jaka, bo sprowadzona na przedstawianie prosto z Danii. Nasi bohaterowie mają kilku podejrzanych. Czy uda im się rozwiązać zagadkę? Poza ciekawą fabułą, na plus oceniam wplecenie w treść ciekawostek teatralnych. Opisy lalek czy miejsc jakie znajdziemy za kulisami to dodatkowy atut tej książki. Książkę kupisz tutaj.

wielka afera w teatrze lalek

wielka afera w teatrze lalek sarnowska

wielka afera w teatrze lalek książka

książka o detektywach dla dzieci

„Nie ze mną takie tere-fere” Jim Smith

Nie powiem, żeby książka była merytoryczna, bo wprowadziłabym Cię w przysłowiowe maliny. Ale jak to z takimi pozycjami bywa, dzieciakom bardzo się podoba. Jest w niej sporo żartów, bekania, pierdzenia i wymyślania dziwnych przezwisk. Plusem za to są duże litery i mnóstwo prostych, ale genialnych w swojej prostocie obrazków. Bartek Frajer – główny bohater, zmaga się z przezwiskami dotyczącymi swojego nazwiska. Oczywiście nie pozostaje kolegom dłużny, bo i z niego jest niezły numer. Książka dobra by zachęcać dzieci do samodzielnego czytania. Jak powiedziałam moim chłopcom, że nie będę im tych głupot czytać, ochoczo zabrali się do lektury 🙂 Co najważniejsze, gdy położyłam przed nimi stosik książek i zapytałam, która najbardziej im się spodobała, wybrali właśnie Tere Fere! Książkę kupisz tutaj.

terefere nie ze mną

nie ze mną takie tere-fere

terefere nie ze mną jim smith

„Rupieciarz jedzie na obóz” L.A. Campbell

Jeśli ktoś wysłał by mnie na obóz, na którym uczyłabym się strzelać z łuku, budować szałas czy ręcznie ubijać masło, byłabym zadowolona. Niestety Hal, główny bohater książki, nie cierpi historii. A wakacje wolałby spędzić przed komputerem, niż w głuszy bez zasięgu. Tym bardziej, że trafia do jednej grupy ze swoim największym wrogiem, silnym chłopakiem, który porządnie dokuczał mu w szkole. Książka to pamiętnik Hala, w którym w zabawny sposób opowiada o swoich przygodach na obozie. Ja świetnie się bawiłam czytając tą książkę, chłopcy jeszcze nie wszystko zrozumieli. Polecam dla odrobinę starszych dzieci. Książkę kupisz tutaj.

rupieciarz jedzie na obóz

rupieciarz L.A. Campbell

rupieciarz jedzie na obóz książka

„Dwa grzyby w barszcz, czyli Bartek i Darek na tropie…” Patrycja Zarawska

Dzisiejszy przegląd biblioteczki kończę niesamowitą książką, która w ciekawy sposób tłumaczy dzieciom znaczenia powiedzeń i zwrotów. Zastanawiasz się jak wytłumaczyć dziecku co znaczy „połknąć bakcyla”, „drzeć ze sobą koty” czy „spojrzeć wilkiem” – z tą książką nie będzie to trudne. Książkę kupisz tutaj.

dwa grzyby w barszcz książka

książka dla dzieci powiedzonka

jak wytłumaczyć dzieciom powiedzenia

Jestem pewna, że w zestawieniu znajdziesz książkę idealną dla swojego dziecka. Wszystkie powyższe tytuły mocno polecamy. Czytaliśmy je bardzo wnikliwie od czerwca, a zebraliśmy tylko same perełki. Oczywiście przeczytaliśmy więcej książek, niż te w zestawieniu, ale pozostałe nie były aż na tyle ciekawe, aby je tu umieścić. Jeśli jesteś zainteresowana tym, co jeszcze czytamy, zerknij na mój profil na FB – tam zamieszczę wszystkie nasze lektury. Dla ułatwienia jeszcze raz podaję tytuły książek, wraz z linkami do księgarni, abyś mogła sprawdzić ceny i recenzje innych osób.

 1. Zagubieni w czasie” Roberto Santiago
 2. Bang Bang! Wystrzałowy samochód” Ian Fleming
 3. Lolek” Adam Wajrak
 4. Pax” Sara Pennypacker
 5. PSYgoda na czterech łapach” Agata Włodarczyk
 6. Jak to działa? Zwierzęta” Kucharska Nikola
 7. Wojtek. Żołnierz bez munduru” Eliza Piotrowska
 8. Emil i detektywi” Erich Kastner
 9. Wielka afera w teatrze lalek” Beata Sarnowska
 10. Nie ze mną takie tere-fere” Jim Smith
 11. Rupieciarz jedzie na obóz” L.A. Campbell
 12. Dwa grzyby w barszcz, czyli Bartek i Darek na tropie …” Patrycja Zarawska


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

6 komentarze/y w poście “Biblioteka młodego człowieka – książki, które zachwyciły moich chłopców

 1. swietne propozycje, uwielbiam ksiazki! mam pytanie, w jakim wieku masz dzieci? chcialabym sie upewnic czy proponowane pozycje nie beda dla moich dzieci za powazne..pozdrawiam, Monika

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *