Dlaczego niebo jest niebieskie? Jak zrobić chmurę w słoiku? – eksperymenty dla ciekawskich dzieciaków

Dzieci gdy tylko nauczą się mówić, wprowadzają rodziców w zakłopotanie trudnymi pytaniami. Mamo, dlaczego niebo jest niebieskie? Tato, czemu trawa jest zielona, a nie na przykład różowa? A jak powstają chmury?  Te inne pytania, przewijały się na kolejnych etapach dzieciństwa moich synów. Jak dobrze, że w dzisiejszych czasach z opresji ratuje nas „Wujek Google”! Bez niego mój autorytet nie raz zostałby zdeptany. Wystarczy, że szybciutko wpiszę frazę w telefonie i mogę nie tylko odpowiedzieć na trudne pytania moich dzieci, ale przy okazji i sama czegoś się nauczyć. Jeśli Twoje dziecko jest z natury ciekawe świata, a jestem pewna, że tak właśnie jest, mam dla Ciebie dwa eksperymenty, które bez problemu wykonasz w domu!

Dlaczego niebo jest niebieskie?

Do wykonania pierwszego eksperymentu, będziesz potrzebowała przezroczystej szklanki, wody, mydła i latarki. Do szklanki wlej wodę, dodaj odrobinę mydła i dokładnie wymieszaj. Woda z mydłem w tym eksperymencie będą imitowały atmosferę z zanieczyszczeniami, pyłem i kurzem. Latarka będzie pełniła funkcję słońca. Zbliż latarkę do szklanki i obserwuj jaki kolor przybiera w tym miejscu woda.

dlaczego niebo jest niebieskie

Wyjaśnienie: Cząsteczki mydła obecne w wodzie rozpraszają światło latarki, podobnie jak drobiny kurzu i cząsteczki w powietrzu rozpraszają światło słoneczne, które składa się z fal świetlnych o różnych kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i fioletowym. Najbardziej rozczepia się światło w kolorze niebieskim (10 razy bardziej, niż światło w kolorze czerwonym), dlatego patrząc z Ziemi na oświetloną atmosferę wydaje nam się, że jest ona niebieska.

eksperyment niebo

Jak zrobić chmurę w słoiku?

Pamiętasz jeszcze eksperyment „jak powstaje deszcz”? Zaczniemy dzisiaj od niego i z małego deszczu, zrobimy wielką chmurę! Przygotuj słoik z pokrywką, wrzącą wodę, lód i zapałkę.

eksperyment chmura

Do słoika wlej wrzątek. Na pokrywce ułóż lód. Przyłóż pokrywkę do wieczka słoika. Obserwuj co dzieje się na szklanych ściankach. Po wyjaśnienie eksperymentu o tym jak powstaje deszcz, odsyłam Cię do tego wpisu, a tymczasem zajmiemy się chmurą! Odsuń na chwilę pokrywkę z lodem, wrzuć do słoika zapaloną zapałkę i szybciutko z powrotem zakryj wieko. Zobaczysz jak w środku zbiera się chmura. Możesz ją wypuścić ze słoika.

chmura w słoiku

Wyjaśnienie: Chmury składają się z drobnych kropelek wody, które osiadają na cząsteczkach pyłu w atmosferze. Powstają w wyniku kondensacji pary wodnej, czyli przejścia znajdującej się w powietrzu pary wodnej, ze stanu gazowego w ciekły lub w stały stan skupienia (lód). W powietrzu unosi się też dużo innych cząsteczek, które pełnią funkcję aerozolu, do którego „przyklejają” się cząsteczki wody tworząc chmury. W naszym eksperymencie tą funkcję pełni dym.

chmura w butelce

Eksperymenty są bardzo proste w wykonaniu, bez problemu zrobisz je w domu. Mam nadzieję, że będziecie się przy nich bawić tak dobrze, jak i my! Daj znać jak dużą chmurę udało Wam się stworzyć!


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

3 komentarze/y w poście “Dlaczego niebo jest niebieskie? Jak zrobić chmurę w słoiku? – eksperymenty dla ciekawskich dzieciaków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *