15 gier typu „zrób to sam” nie tylko na Dzień Dziecka

Od lat słynne jest stwierdzenie, że najlepsze zabawki to te, zrobione samodzielnie. Nie bez przyczyny niemowlaki chętniej niż po grzechotkę, sięgają po butelkę z wodą czy z ryżem. Starsze dzieciaki budują domki czy garaże z pudełek. A jeszcze inne … zresztą co będę tyle opowiadać, lepiej sama popatrz co ciekawego można zrobić. Oto 15 propozycji na gry, zabawy i pomysły, przy których dzieci ciekawie spędzą czas.

  1. Bulik, czyli kartonowa gra zręcznościowa

Zacznijmy od jednego z naszych hitów. Pojawił się na blogu ponad miesiąc temu, a nadal jest z chęcią polecany. Wnioskuję, że podoba się czytelnikom, tak samo jak nam! Jeśli jeszcze nie widziałaś wpisu, sprawdź jak łatwo go zrobić i poznaj zasady gry.

jak zrobić grę

  1. Piłkarzyki

Chłopcy uwielbiają piłkę nożną w każdej postaci, nawet kartonowej. Czy w Twoim domu również się sprawdzi? Przygotuj pudełko, klamerki, słomki i wypróbuj! (źródło zdjęcia)

  1. Piłkarzyki w wersji Lego

Jeśli w Twoim domu klocki Lego znajdujesz nie tylko schowane w dywan, ale i porozkładane na półkach, możesz wykorzystać je do zbudowania jeszcze bardziej zaawansowanego boiska piłkarskiego. Instrukcję krok po kroku znajdziesz tutaj.

  1. Labiryty lego

A jeśli już o klockach mowa, mam dla Ciebie jeszcze jeden pomysł. A nawet 4! Bo tyle propozycji zabaw typu labirynt mogę Ci zaproponować. Zobacz koniecznie i wybierz swój ulubiony!

  1. Zgadnij kto to – wersja rodzinna

Uwielbiam grę „Zgadnij kto to”. Świetnie sprawdza się w podróży, w poczekalni lekarskiej czy też w domu. Znalazłam wersję gry, która rozbawi całą rodzinę, a przy tym można ją zrobić samodzielnie. Oryginalną instrukcję znajdziesz tutaj. A zamiast postaci, wykorzystaj zdjęcia swoich bliskich. Dobra zabawa gwarantowana!

  1. Kto gra w karty, ten ma łeb obdarty

Jestem maniakiem gier karcianych. W tysiąca i w 3-5-8 nie mam sobie równych! Chociaż moje dzieci, powoli stają się coraz mocniejszymi przeciwnikami. Jedyny nasz problem to ginące karty. Nie wiem jak to się dzieje, że nigdy nie leżą tam gdzie być powinny. Ale i na to znajdzie się sposób. Może partyjka w „Makao” drewnianą talią? Co Ty na to? Wystarczy na drewnianych patyczkach namalować markerem symbole. (Źródło zdjęcia)

  1. Kości dla wielkoluda

Jaka jest największa zaleta gry w kości? Niewielkie rozmiary! Dlatego kubeczek i 6 kostek często towarzyszą nam w wakacje. Ale tym razem, pokażę coś zupełnie innego. Wersja kości dla wielkoluda! Wystarczy plastikowe wiaderko, 5 kostek (kiedyś sprzedawali takie z pianki dla najmłodszych, ale równie dobrze można je zrobić z kartonu) i można grać!

  1. Kółko i krzyżyk

Kolejna gra, do której nie potrzeba wiele to „Kółko i krzyżyk”. Wystarczy przecież zebrać kilka kamieni, nakrętek czy orzechów, pomalować je i gra gotowa!

kółko i krzyżyk diy

  1. Warcaby z kotkiem i myszką

Nakrętki świetnie sprawdzą się w roli pionków. Możesz ich użyć do gry w chińczyka lub w warcaby. Szachownicę i pionki w wersji do wydrukowania, znajdziesz tutaj.

warcaby

  1. Kamykowe opowieści

Kolejna gra rozwija wyobraźnię i kreatywność. Wystarczy niewielki woreczek i kilka kamyków z namalowanymi na nich wzorami. Zabawa polega na losowaniu obrazka i opowiadaniu bajki. Pierwsza osoba zaczyna bajkę wplatając w nią symbol, kolejna dopowiada dalszą część zgodnie z tym co wylosowała na kamyku.

story stone

  1. Łowimy ryby

Jakiś czas temu, jedna z czytelniczek podesłała mi pomysł na zabawę. Łowimy rybki na wędkę zrobioną z patyka i sznurka z doczepionym na końcu magnesem. Na każdym z balonów malujemy oczka i buzie, do środka wkładamy mały magnes i zawiązujemy. Pomysł nadesłany przez Joannę, jej synek godzinami przy tym siedzi, a ja wcale mu się nie dziwię!

  1. Do czego wykorzystać puszki?

Masz w domu kilka niepotrzebnych puszek? Nie wiesz do czego je wykorzystać? Zrób z nich kręgle w stylu Angry Birds! Możesz celować do nich z procy wykonanej z patyka lub uderzać w nie piłką. Wybór należy do Ciebie! A ja od dzisiaj zaczynam kolekcjonować puszki!

  1. Katapulta z łyżki i patyczków

Zostając przy temacie Wściekłych Ptaków, nie możesz ominąć mojego pomysłu na katapultę! Powiem Ci, że moi chłopcy naprawdę długo się nią bawili. Nawet rozstawialiśmy talerzyki i celowaliśmy do nich pomponami. Za każdy talerz była inna liczba punktów. Zabawa na długie godziny gwarantowana!

angry birds gra

  1. Kostka Aktywności

Ruch to zdrowie! Dlatego każda gra, która zachęca dzieci do aktywności fizycznej jest na wagę złota. Wydrukuj kostkę z zadaniami i do dzieła!

zabawy ruchowe dla przedszkolaków

  1. Jenga inaczej

Na koniec prawdziwa petarda, jeśli chodzi o rodzinne gry ruchowe! Klocki Jenga chyba każdy z nas zna. Zasad nie muszę tłumaczyć. Ale spróbuj do każdego klocka przykleić karteczkę z zadaniem, tak, aby osoba, która go wyciągnie musiała skakać, pełzać czy przytulać wszystkich graczy, a spojrzysz na Jengę zupełnie inaczej! Plik z zadaniami do wydrukowania znajdziesz tutaj.

jenga z zadaniami

Mam nadzieję, że spodobały Ci się pomysły na zabawy. Naprawdę nie musisz wydawać fortuny na zabawki, zrób je sama i ciesz się czasem wspólnie spędzonym z dziećmi. To najlepsza inwestycja!

Polecam Ci również pomysły na eksperymenty czy niezawodną ciastolinę. A gdy potrzebujesz przegryzki, zachwyć swoich domowników zrobionymi w domu żelkami.


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

6 komentarze/y w poście “15 gier typu „zrób to sam” nie tylko na Dzień Dziecka

  1. Można zrobić kartoniki MEMORY z konkretnymi zadaniami sprawnościowymi. Dziecko nie dość, że musi znaleźć parę zadań przedstawionych za pomocą rysunku to jeszcze jako dodatkowe utrudnienie-atrakcję musi je prawidłowo wykonać.
    W trakcie swojej wieloletniej pracy w „ubogich”gminach nauczyłam się tworzyć razem z dziećmi różne gry i zabawy edukacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *