5 typów „Perfekcyjnych Matek”. Sprawdź czy jesteś którąś z nich?

Na pewno znasz chociaż jedną z nich. Masz je w znajomych na Facebooku, spotykasz w drodze do szkoły, robisz zakupy w tym samym sklepie. Ba, na pewno masz cechy chociaż jednej z nich, jeśli nie kilku. Ja też mam. Każdego dnia popełniam błędy. Każdego dnia staram się. Nie zawsze mi wychodzi. Poznaj kilka typów „Idealnych Matek”, tylko pamiętaj, aby czytać z lekkim przymrużeniem oka.

perfekcyjne matki

Drogie Matki Polki, obserwując poczynania swoje jak i koleżanek, które każdego dnia spełniają się w roli rodzica, mam wrażenie, że wraz z porodem, nabawiłyśmy się pewnej choroby, którą niestety nie jest łatwo wyleczyć. Możecie nazywać to różnie: szaleństwem, perfekcjonizmem, dążeniem do ideału czy po prostu odpieluszkowym zapaleniem mózgu. Każdego dnia każda z nas, stara się, wychowuje, pielęgnuje, karmi, uczy i zabawia własne dziecko, a wieczorem gdy nadchodzi pora spania i odpoczynku, w naszych głowach pojawiają się uporczywe myśli. Czy na pewno dobrze postąpiłam? Czy mogłam zachować się inaczej? Dlaczego nakrzyczałam na dziecko? Dlaczego odpowiedziałam „zaraz”, gdy prosiło o chwilę uwagi? Pytania oczywiście mogą być różne, jak różne są matki i ich dzieci. No chyba, że Moja Droga miałaś tak męczący dzień, że wieczorem nie zastanawiasz się nad niczym, tylko zmęczona padasz na poduszkę lub nawet nie zdążysz się do niej doczołgać. Jeśli jednak w Twojej głowie, nawet nieregularnie, ale raz na jakiś czas pojawia się takie lub podobne pytanie, mam dla Ciebie jedną skuteczną radę: ODPUŚĆ SOBIE WRESZCIE! Daj na luz i nie pozwól wariować!

Moje dziecko jest jedyne, wyjątkowe i muszę koniecznie pokazać to światu!

Poza ciągłym dążeniem do ideału, które nie jest jeszcze niczym groźnym, coraz częściej obserwuję matki aspirujące do tytułu Matki Roku. Te wkraczają na istny poziom szaleństwa, by pokazać nie tylko swojemu dziecku, ale zwłaszcza całemu światu, że to właśnie ona jest najlepsza. Jej kanapki do szkoły muszą być wyjątkowe i nigdy w życiu takie same jak dnia poprzedniego. Wyszła nowa seria klocków Lego? Jej dzieciak już je ma! A impreza urodzinowa to już istne szaleństwo! Sala z kulkami jest już passe. Matka roku wprowadza nowe trendy! Od teraz wart zainteresowania jest tylko i wyłącznie animator klaun, wróżka czy inne zwierze. Do tego stół ze smakołykami dla dzieci i drugi z wyrafinowanymi daniami dla dorosłych. Po czym poznać taką matkę? Zawsze ma przyklejony ogromny uśmiech do twarzy, nigdy nie zobaczysz jej smutnej czy zatroskanej (no chyba, że pójdzie jej oczko w nowiutkich rajstopach), a do tego ma zaciągnięty ogromny kredyt, ale za nic w świecie się do niego nie przyzna.

Pozwolę Ci na wszystko, bo tak bardzo Cię kocham!

Kolejny typ matek to rodzicielki bananowych dzieci. Na ich wytłumaczenie mam dwie teorie, albo są tak zaślepione miłością do swoich potomków, albo brakuje im stanowczości i własnego zdania. Jak inaczej zrozumieć mamusię, która słodkim głosikiem po raz dwudziesty w ciągu pół godziny, pyta syneczka czy zejdzie już z huśtawki i pójdą do domu, bo nie zdążyła zjeść obiadu? Inna mama, umawia się z Tobą i Twoimi dziećmi na wspólną wycieczkę, po czym kolejnego dnia dzwoni z samego rana z propozycją zmiany miejsca, bo jej synek powiedział, że nie ma ochoty tam jechać. Po czym poznać taką matkę? To łatwe! Zanim odpowie Ci na jakiekolwiek pytanie, musi spytać synka lub córkę.

Muszę wiedzieć o wszystkim! Nawet zanim Ty się o tym dowiesz!

Dziennik elektroniczny prześwietla kilkanaście razy dziennie. Po lekcjach zadręcza nauczycieli pytaniami. Musi wiedzieć wszystko. Jak zachowywało się jej dziecko, z kim się bawiło, a nawet ile łyżek zupy zjadło przy obiedzie. Gdyby mogła siedziałaby w jednej ławce z synem lub córką. Cały czas kombinuje jak tego dokonać. Zanim pozwoli innym dzieciom bawić się ze swoim, musi prześwietlić życiorysy nie tylko kolegów, ale również rodziny. Przynajmniej do trzech pokoleń wstecz. Taka matka ma jednak i pozytywne strony! Gdy Twoje dziecko nie zapisało pracy domowej, zadzwoń do niej. Ona zawsze zna odpowiedź!

Zapomniałam, że mam własne życie, więc pożyję Twoim!

Matki te tak bardzo, dążą do perfekcji, że we wszystkim pragną wyręczać swoje dzieci. Odrabianie lekcji, malowanie prac plastycznych czy pisanie za nich wypracowań to tylko czubek góry lodowej. Grafik dzieci po brzegi wypełniony jest zajęciami: piłka nożna, karate, język angielski, basen, nauka gry na skrzypcach, puzonie czy akrobatyka. Wszystko się wciśnie! Znaki szczególne: kubek kawy w ręce, o każdej porze dnia i nocy. W końcu jak inaczej można przeżyć ciągłe wożenie dziecka w różne miejsca i nocne odrabianie lekcji, gdy słoneczko już śpi?

Będę szczęśliwa, gdy dasz mi na chwilę spokój!

A znacie ten typ? Najczęściej spędza czas przed monitorem. Gdy nie ma przed sobą laptopa, poznasz ją po wzroku wpatrzonym w telefon. Bardzo często dzieli się zdjęciami na facebooku czy instagramie. Pozuje na nich na Matkę Idealną, a tak naprawdę to Matka Mobilna. Gdy podejdzie do niej dziecko, najczęściej odpowiada „nie teraz”, „za chwilę”, „zapytaj taty”. Jej dzieci są bardzo samodzielne, nawet kanapki potrafią zrobić sobie same! Chwali się tym wszem i wobec, nie ujawniając oczywiście powodu z jakiego się tego nauczyły.

To oczywiście nie koniec, tylko zaledwie cząstka mam, pokazana w krzywym zwierciadle. Nie ważne czy jesteś Matką Roku, Matką pozwalającą na wszystko czy też Matką Leniwą. Ważne, że mimo swoich wad, kochasz swoje dziecko całym swoim sercem i martwisz się wieczorem i rano. Wiesz co jest najtrudniejsze w życiu Matki? Pojęcie tego, że jaka byś nie była, cokolwiek byś nie zrobiła i tak popełnisz błędy, które kiedyś Twoje dziecko Ci wypomni. Nie ważne czy będzie to lenistwo, nadgorliwość czy zbytnia pobłażliwość. Wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy, mimowolne czy zamierzone. A o tym czy dobrze wychowaliśmy dzieci, dowiemy się dopiero w momencie kiedy dorosną! Dlatego Moja Droga, zamiast zamęczać głowę zbędnymi myślami, gdy dzieci pójdą spać, sięgnij po szklaneczkę ulubionego napoju, włącz dobry film na DVD (polecam Ci „Złe Mamuśki”) i wyluzuj! Takie mam właśnie postanowienie, nie zadręczać się nurtującymi myślami. A ile w tym wytrwam? Trzymajcie kciuki oby jak najdłużej!

* Wszystkie postacie i zdarzenia użyte w tekście są fikcyjne, wszystkie podobieństwa do osób lub zdarzeń są przypadkowe i niezamierzone. W cechach matek możecie jedynie znaleźć kilka moich własnych zachowań, nie zdradzę jednak nikomu, które :).

matki nieidealne

Zapisz


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

Jeden komentarz w poście “5 typów „Perfekcyjnych Matek”. Sprawdź czy jesteś którąś z nich?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *