Jak nauczyć dzieci alfabetu, czyli moje trzy sposoby na naukę literek.

Chłopcy od najmłodszych lat wykazywali zainteresowanie literami. Zaczęło się od piankowych imion zawieszonych nad łóżkami. Zanim zasnęli, powoli, literka po literce, przesuwali paluszkami po każdej z nich. Z czasem interesowały ich tytuły książek, nazwy mijanych ulic czy zgadywanki typu „jakie rzeczy są na literkę z”. Z roku na rok umieli coraz więcej i coraz bardziej interesowali się alfabetem. Na chwilę obecną, obaj czytają. A ja zdradzam Wam trzy pomysły na to jak nauczyć dzieci literek i dodatkowo przekazuję całą paczkę pomocnych materiałów, które możecie pobierać, drukować i używać do nauki.

1. Literowa przewlekanka

Pierwszy pomysł to tzw. „2 w 1”, zabawa w przewlekanie, połączona z nauką literek. Od czego zaczęłam? Od przygotowania i wydrukowania gotowych plansz z alfabetem w wersji pisanej oraz kartoników ze zwierzętami, których nazwy zaczynają się na każdą znaną nam literę. Zalaminowałam kartki (jeśli nie posiadacie laminatora, możecie je wydrukować na grubszym kartonie), powycinałam i zrobiłam dziurkaczem kilka dziurek po bokach każdego kartoniku.

nauka literek

nauka literek sposoby

Jak korzystać z literowej przewlekanki? Pomysłów na naukę literek może być bardzo wiele. My dobieraliśmy zwierzę do jego pierwszej literki i przewlekaliśmy sznurek przez dziurki, aby połączyć kartoniki. Próbowaliśmy również łączyć litery w proste wyrazy, układaliśmy je w porządku alfabetycznym i szukaliśmy, która literka jest „przed”, a która „po” wylosowanej. Wszystko zależy od wieku dziecka i jego umiejętności. Z pewnością dopasujecie zabawy odpowiednie dla swoich pociech, tymczasem pobierajcie pliki:

Alfabet do wydrukowania
Zwierzaki do wydrukowania

2. Na piasku pisane

Do kolejnego pomysłu możecie również użyć alfabetu, który udostępniłam powyżej. Poza tym potrzebna Wam będzie plastikowa czy styropianowa tacka i jakiś sypki produkt np. piasek, mąka, kasza. Pokażcie dziecku literkę i poproście, aby spróbowało ją napisać na piasku. To nie tylko kolejny pomysł na naukę literek, ale również świetne zadanie stymulujące motorykę i ćwiczenie dla paluszków. Dodatkowo według moich dzieci, to najfajniejsza opcja pisania literek. Skoro chłopcy polecają, nie możecie nie spróbować!

nauka literek pomysły

3. Tablice z literkami

Pamiętacie ze szkoły czy przedszkola tablice jakie wisiały w salach do nauki? Wymyśliłam, że umieszczę coś podobnego w pokoju chłopców. Przygotowałam tablice z wszystkimi literami z Elementarza do klasy pierwszej. Każdy kartonik zawiera literę, symbolizujący ją obrazek, a także miejsce, w którym dzieci mogą ćwiczyć pisanie konkretnej literki, a w opcji trudniejszej – całego wyrazu.

tablice alfabetyczne

tablice z literkami

Nasz alfabet wisi już nad biurkiem, zawieszony za pomocą drobnych kostek 3D. Chłopcy mogą w każdej chwili ściągnąć wybraną literkę, potrenować pisanie, a na koniec zetrzeć ślad flamastra z zalaminowanych kartoników. A dla Was zamieszczam pliki do pobrania:

Alfabet zgodny z obrazkami z książki „Nasz Elementarz”
Alfabet zgodny z obrazkami z książki „Tropiciele”

Poznaliście już moje trzy metody pomagające przy nauce alfabetu. Co o nich myślicie? Znacie inne, ciekawe pomysły? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach, jak również wpisem z innymi rodzicami, którym mógłby się przydać.

Pamiętajcie tylko proszę o jednym, jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania nauką, nie zmuszajcie go. Nic na siłę, na wszystko przyjdzie pora. To tak w ramach przemyśleń nad nadmiernymi ambicjami niektórych rodziców.


Jeśli interesują Was również tablice pomocne przy poznawaniu liczb, nie możecie przegapić tego wpisu. Znajdziecie w nim kolejne darmowe pomoce do wydrukowania.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

24 komentarze/y w poście “Jak nauczyć dzieci alfabetu, czyli moje trzy sposoby na naukę literek.

 1. Proszę tylko uważać na łączenia liter, w tej czcionce nie wszystkie są poprawne. Lepiej od razu uczyć dobrze niż utrwalać błędnie 😉

  Ale karty piękne! 🙂

  • Niestety wiem 🙁 Sprawdzałam po kilka razy, ale nie udało mi się ich wyłapać przed udostępnieniem. Teraz je widzę i poprawiam. Jutro pojawią się uaktualnione tablice.

  • Niestety nie znalazłam lepszej czcionki. Pytanie tylko czy te łączenia naprawdę są takie ważne? W pierwszej klasie owszem zwraca się na to uwagę, ale potem każdy wyrabia sobie własny charakter pisma. Nie jestem pedagogiem z wykształcenia i może zaraz oberwie mi się za ten komentarz, ale uważam, że w szkole przeznacza się czas na wiele niestety zbędnych nauk (przykładem może być moja znajomość budowy pantofelka lub obliczanie sinusoidy).

 2. Niestety pod względem metodycznym tablice zawierają błędy a to też ma znaczenie. Jeżeli dzieci nie wykazują zainteresowania może są jeszcze za małe albo sposób zachęcenia słaby i nieatrakcyjny dla dziecka. Warto też nie robicie na siłę (jako opiekunowie/rodzice), jeżeli nie mamy pojęcia o podstawach nauczania, wprowadzania liter, bo również może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

 3. Bardzo ciekawe pomysły – kolorowe, czytelne, esteyczne; tylko te głównie zdadzą egzamin u wzrokowców, a co u dzieci preferujący inny styl nauki? 🙂
  Np. Kinestetycy mogą układać swoje ciała w formie literek (oczywiście na tyle ile mogą)

  • Iwona świetny pomysł z układaniem literek z ciała! Skupiłam się na wzrokowcach, uwzględniając potrzeby moich dzieci. Dziękuję za sugestię!

 4. Tablice zawierają błędy, ni czy dzi to spółgłoski miękkie zaznaczamy je kolorem niebieskim. W tablicach n-zaznaczona jest kolorem niebieskim a i-czerwonym. To jest jedna spółgłoska…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *