5 darmowych gier wielkanocnych, które pokocha Twoje dziecko

Czy kiedykolwiek stałaś przed szafą pełną ubrań, powtarzając w myślach „nie mam się w co ubrać”? Wyobraź sobie teraz dwóch małych szkrabów, stojących przed wielką szafką pełną gier planszowych, którzy powtarzają „nie mam w co grać”. Tak, to właśnie opis moich dzieci! Mimo, że to jeszcze mali mężczyźni, miewają co raz poważniejsze problemy! Tobie z szafą nie pomogę, bo niestety przez monitor nie prześlę Ci ciuchów, ale za to na dziecięcy dylemat coś mam!

Teksty typu „mamo, nudzi mi się”, „mamo, nie wiem w co się pobawić”, „mamo, co mogę porobić” na stałe weszły do naszego życia. Słysze je nawet we śnie. Dlatego w pewne wolne popołudnie, powiedziałam dość! Siadłam przed komputerem i zaczęłam tworzyć. Najpierw kolorowankę. Potem do głowy przyszło mi bingo obrazkowe. Za chwilę tak się rozkręciłam, że powstała nie jedna, a pięć gier o tematyce wielkanocnej! Pomyślałam, że nie tylko mi mogą się przydać, bo jestem pewna, że więcej mam ma podobny problem. Dlatego udostępniam kilka ratunkowych gier wielkanocnych, które z pewnością spodobają się Twojemu dziecku. Wystarczy je wydrukować i zabawa gotowa!

Kolorowanka

Od niej wszystko się zaczęło! Ale to nie jest taka zwykła kolorowanka! Oczywiście może być, jeśli tylko ją wydrukujesz. Ja ruszyłam krok do przodu, zainwestowałam w laminator i teraz nasze kolorowanki są wielorazowe!

kolorowanka wielkanoc

Jak korzystać?

 • wydrukuj kolorowankę (pobierz)
 • zalaminuj
 • koloruj flamastrami
 • zetrzyj wilgotną ściereczką
 • zacznij od nowa

Wariantów zabawy może być wiele! Dziecko może samodzielnie kolorować wybrane pisanki, ale możesz też przyłączyć się do zabawy. Pokoloruj jedno z jajek, zetrzyj ściereczką, ale tylko połowę, a zadaniem dziecka będzie powtórzenie Twojego wzoru. Gdy już znudzi Wam się kolorowanie, pisanki możecie wyciąć i zawiesić na oknie, by promienie słońca oświetlały ich barwy.

Loteryjka obrazkowa, lub po prostu bingo

Uwielbiamy gry losowe, takie które nie wymagają wiele wysiłku, a i partie nie trwają zbyt długo. Dlatego w przed wielkanocnym szale na naszym stole musiała zagościć pełna pisanek gra typu bingo.

bingo do wydrukowania

Jak korzystać?

 • wydrukuj wszystkie arkusze z zestawu (pobierz)

 • wytnij plansze (4)

 • wytnij kartoniki (36)

 • możesz zalaminować, aby były bardziej trwałe

Zasady gry:

Zaczyna najmłodszy gracz losując kartonik. Pokazuje go, a każdy z graczy, który ma identyczny obrazek na planszy, oznacza to miejsce pionkiem, nakrętką lub zamalowuje flamastrem (opcja do wyboru). Przy każdym wylosowanym kartoniku na swojej planszy można zaznaczyć tylko jeden symbol. Kolejni gracze losują kartoniki. Gra trwa do momentu, aż jeden z graczy zapełni całą planszę, wtedy głośno krzyczy „BINGO”!

Memo obrazkowe

Memo to bardzo prosta gra. Ja dodałam małe utrudnienie. Obrazki w parach różnią się od siebie trzema szczegółami, które oczywiście trzeba znaleźć!

memo wielkanoc

Jak korzystać?

 • wydrukuj arkusz gry (pobierz)

 • możesz podkleić kartki brystolem

 • wytnij poszczególne kwadraty z obrazkami

Zasady gry:

Wymieszaj karty i połóż je obrazkiem w dół. Pierwszy gracz odwraca dwie karty. Jeśli pasują do siebie, musi znaleźć trzy różnice, aby otrzymać punkt i prawo do odkrycia kolejnych kart. Jeśli karty nie pasują, odkłada je na miejsce obrazkiem w dół. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej par.

Domino obrazkowo-słowne

Gra bardzo dobrze wszystkim znana! Przygotowałam dwie wersje. Pierwsza dla maluszków, składająca się z samych obrazków. A dla dzieci, które potrafią czytać – wersję mieszaną, na kartonikach są obrazki lub ich nazwy.

domino obrazkowe

Jak korzystać?

Zasady gry:

Wymieszaj kartoniki i połóż je obrazkiem w dół. Wylosuj jeden i połóż go na środku. Gracze po kolei losują kartoniki domina do momentu, aż będą mogli dołożyć pasujący obrazkiem lub nazwą element do jednego z końców „węża”. Gra trwa do momentu, aż wszystkie elementy zostaną ułożone.

Gra planszowa „Wielkanocny wyścig”

Na koniec coś co bardzo lubimy, czyli gra planszowa w bardzo prostej wersji.

gra planszowa do wydrukowania

Jak korzystać?

 • wydrukuj grę (pobierz)

 • przygotuj pionki i kostkę

Zasady gry:

Wszyscy gracze ustawiają się na polu „START”. Najmłodszy gracz rzuca kostką i porusza się o tyle pól, ile ona wskazuje. Gracze po kolei przemieszczają się, aż do mety. Jeśli gracz trafi na pole w kolorze zielonym, porusza się o trzy pola do przodu, na polu czerwonym – cofa się o dwa pola. Gracz może również trafić na pole specjalne:

 • żółte – gonisz zająca – pozwala na dodatkowy rzut kostką

 • fioletowe – zając ukrył przed Tobą słodycze, szukając ich tracisz jedną kolejkę

 • niebieskie – zająłeś się malowaniem pisanek, tracisz jedną kolejkę

 • pomarańczowe – wygrałeś w konkursie na najpiękniejszą pisankę, możesz rzucić kostką jeszcze raz

Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy dotrze do mety.

W tej grze nie musicie sztywno trzymać się zasad, możecie wymyślić swoje jak np. śpiewanie piosenek na odpowiednim polu, zrobienie 10 przysiadów czy wymyślenie krótkiej rymowanki.

Wszystkie z podanych tu gier, sprawdziłam na swoich dzieciach. I z radością potwierdzam, że im się podobały! Dlatego, teraz, tutaj, bezpłatnie udostępniam moją wielkanocną twórczość i mocno wierzę, że spodoba się również Twojemu dziecku! Jeśli tak będzie, proszę podziel się pomysłem z innymi, może dzięki temu chociaż na jakiś czas, wspólnie zaradzimy problemowi „nie mam w co grać”.

PS. Ciekawe czy zgadniecie, która z gier najbardziej spodobała się Krzysiowi, a która Damiankowi?


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

23 komentarze/y w poście “5 darmowych gier wielkanocnych, które pokocha Twoje dziecko

  • Głównie pickmonkey.com, chociaż czasami ze standardowego painta 🙂 Szału nie ma, ale na moje potrzeby spokojnie wystarczy 🙂

  • Justyna, to akurat gotowe grafiki dostępne w programie i na stronie z darmowymi fotkami. Ja też aż tak nie poszaleje 🙂

 1. Pani Sylwio, to gotowe pomoce do pracy i zabawy pedagogicznej z dziećmi! Na pewno wykorzystam w pracy, bo moje dziecię jeszcze za małe. Pozdrawiam!

 2. gry planszowe, czy to klasyczne czy drukowane, to świetna zabawa dla całej rodziny. Polecam na niedzielne popołudnie, kiedy chcemy spędzić czas wspólnie z całą rodziną 😉

 3. Rewelacja. Nic tylko brać. Dziękuję, że udostępniasz w sieci i masz na to czas. Już zapisałam. Jeszcze w tym roku wykorzystam, Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *