Jak rozmawiać z dzieckiem o historii – pomocne książki

Święto Niepodległości co roku skłania mnie do refleksji, czy i jak rozmawiać z dziećmi na tematy historyczne. Czy temat wojny nie jest zbyt straszny dla dzieci? Czy nie są za mali by im o tym wszystkim opowiadać? Czy jest sens w opowiadaniu o poszczególnych królach? I czy gdy posłuchają historii wojennych nie przestraszą się lub też wręcz odwrotnie, czy temat nie spodoba im się do tego stopnia, że wzbudzi w nich agresję?

Dwa lata temu Krzyś zapytał mnie co tak naprawdę świętujemy. Pytanie z dziecięcej perspektywy łatwe, ale jak na nie odpowiedzieć? Próbowałam spokojnie, w miarę logicznie, ale tak aby go nie przestraszyć, przybliżyć mu historię naszego kraju. Niestety nie mam doświadczenia i odpowiedniej wiedzy, a skutek tej rozmowy był co najmniej opłakany. Jedno trzeba mi przyznać, nie przestraszyłam dziecka, za to rozpaliłam w nim tak wielkie uwielbienie do żołnierzy, że był gotów w jednej chwili złapać swój plastikowy pistolet i szykować się do boju. Samo w sobie to nie było złe zachowanie, gorzej gdy z przedszkola dochodziły do mnie sygnały, że Krzyś ciągle opowiada o wojnie, czym straszy inne dzieci! Może gdybym miała wtedy taką pomoc jak dzisiaj w postaci książek historycznych skierowanych właśnie do dzieci byłoby łatwiej, a wszelkie jego rysunki nie zawierałyby czołgów i broni.

książki dla dzieci o historii

Dlatego postanowiłam opisać kilka książek, które mam nadzieję przydadzą się komuś, kto chciałby się wspomóc literaturą w rozmowach z dziećmi o historii. Oto nasza domowa biblioteczka o tematyce „historia”. Nie jest to jeszcze imponująca kolekcja, ale mam nadzieję, że dzięki Waszym komentarzom z polecanymi książkami wkrótce się powiększy!

Kocham Polskę – Elementarz dla dzieci, Joanna i Jarosław Szarkowie

Pierwsza książka jaka zagościła w naszym domu (już po pamiętnej rozmowie). Po stopniu zniszczenia możecie się przekonać, że mój starszy syn był nią zachwycony. Zabierał ją ze sobą na wakacje, wizyty do dziadków i ciągle prosił o czytanie tylko jej (ku przerażeniu Damiana). W Elementarzu znajdziecie wiele informacji o symbolach narodowych, świętych patronach, całą kronikę historyczną naszej ojczyzny, poprzez poczet królów polskich, aż po osiągnięcia wybitnych polskich naukowców. Taką pigułkę wiedzy o naszym kraju warto mieć w biblioteczce!

kocham polskę elementarz

Fragment: „Powstanie trwało dwa miesiące – tyle, ile dzisiaj letnie wakacje. Po pięciu latach niewoli właśnie na dwa miesiące Warszawa stała się wolna, mimo że trwały walki i codziennie ginęli ludzie. Wybuch powstania przyniósł wszystkim wielką nadzieję.”

Książka do kupienia tutaj.

Jagiełło pod … prysznicem, Paweł Wakuła

Jeśli chcecie zagłębić się w historię władców Polski warto zapoznać się z tą propozycją. To doskonałe źródło wiedzy zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. A do tego napisana przystępnie i z ogromną dozą dobrego humoru czy też fantastycznych anegdot. Czy opowiadania dziadka nie są właśnie najlepszym sposobem poznawania historii? Z książki dowiecie się nie tylko znanych faktów, ale i tych, o których nie wspominają na lekcjach w szkole, a szkoda. Czy słyszeliście o tym jak pająk uratował życie Władysławowi Łokietkowi? Albo jak Henryk Walezy symulował chorobę aby nie spotkać się z Anną Jagiellonką? Gdybym miała taką książkę rozpoczynając naukę historii w szkole, z pewnością ten przedmiot bardziej by mi się spodobał.

jagiełło pod prysznicem

Fragment: „- A więc to tak! – zawołał tryumfalnie dziadek – Jeszcze nie wyzionąłem ducha, a wy już kłócicie się o spadek! Dokładnie tak samo zachowywali się synowie Władysława Hermana!
Tata klepnął się w czoło.
– Mogłem się tego domyślić! Wymyśliłeś sobie chorobę tylko po to, żeby opowiedzieć Kubie jeszcze jedną historyjkę z dziejów Polski!”

Książka do kupienia tutaj.

A to historia. Opowiadania z dziejów Polski, Kazimierz Szymeczko

Oto kolejna przyjaźnie nastawiona książka historyczna! A jak ma nie być przyjemnie, gdy przez karty historii przeprowadzają nas mieszkające w bibliotece mole książkowe: Historynek, Wierszynek i Militarek? Kłócą się i dokuczają, a wszystko po to, by przybliżyć czytelnikom historię (od pradziejów do współczesności), sztukę i literaturę. Kolejna propozycją warta poznania, szczególnie dla małych pasjonatów!

a to historia

Fragment: „- Gdy Ciebie słucham, to odnoszę wrażenie, że Polacy przez całe życie nie wypuszczali szabli z ręki – śmiał się Wierszynek.
– To waleczny naród! – bronił się Militarek – zwłaszcza, gdy ojczyzna jest w niebezpieczeństwie.”

Książka do kupienia tutaj.

Zaklęcie na „w”, Michał Rusinek

To całkiem udana próba opowiedzenia dzieciom o wojnie widzianej oczami chłopca, który początkowo nie zdaje sobie sprawy z tego co się dzieje. Jednak bardzo szybko wszystko traci kolor. Włodek trafia do Szarych Szeregów i wykonuje bardzo ważne zadania, z których w większości nie zdaje sobie sprawy (takie jak roznoszenie zaproszeń ślubnych, w których ukryte są tajne informacje). W jego życiu pojawia się bardzo wiele smutnych i tragicznych momentów – traci rodzinę i przyjaciół. „Wojna to jest takie zaklęcie, które powoduje, że chłopaki też płaczą. Nawet dzielne chłopaki”, a nie jednego dorosłego ściśnie w gardle czytając tą dziecięcą opowieść. Książkę polecam, ale dla dzieci w wieku szkolnym.

zaklęcie na w

Fragment: „Nie lubicie tornistrów? A ja ten bardzo lubiłem, bo to jedyna rzecz, którą udało mi się wziąć z domu, gdy Czarni Panowie kazali się nam wyprowadzić. Kojarzył mi się z czasami przedwojennymi, z prawdziwym domem, z kolorowym światem.”

Książka do kupienia tutaj.

Wszystkie moje mamy, Renata Piątkowska

Pięknie napisana historia Szymona Bauma, którego również w dziecięcym wieku zaskakuje wojna. Tylko w tej opowieści Szymek musi się przeprowadzić do otoczonego murem getta. Kolejna bardzo trudna, a jednocześnie mistrzowsko napisana historia oparta na faktach. Tym bardziej, że opowiada o wspaniałej kobiecie – Irenie Sendlerowej, która uratowała z warszawskiego getta 2500 dzieci, w tym opisanego Szymka. Renata Piątkowska jest prawdziwą mistrzynią słowa pisanego, bo jak inaczej nazwać kogoś kto tak delikatnie, ale emocjonująco opisał tak trudną historię.

wszystkie moje mamy

Fragment: „Z sufitu sypał się biały pył i wszyscy wyglądali jak przyprószeni mąką. Dziwne, bo dawniej do ciemnej i wilgotnej piwnicy nie zszedłbym za nic w świecie. Bałem się słabo oświetlonych schodów, pająków i tego, co mogło czaić się za zakrętem. A teraz piwnica była jedynym bezpiecznym miejscem, do którego wszyscy pędzili ile sił w nogach.”

Książkę kupisz tutaj.

Nie jest łatwo opowiadać dzieciom o historii, szczególnie tej najbardziej przerażającej. Często nie potrafimy, a wręcz boimy się o tym rozmawiać. Nie mniej jednak nie należy tego tematu unikać. Człowiek musi znać swoje korzenie, a historia naszego kraju jest tak piękna, że warto o niej mówić dzieciom, tym samym ucząc ich miłości do Ojczyzny i szacunku do symboli narodowych.


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

11 komentarze/y w poście “Jak rozmawiać z dzieckiem o historii – pomocne książki

  • oj tak te historie bardzo ciężko się czyta … jednak taka była historia. Dzieci jednak nie boją się, całkiem inaczej odbierają to niż dorośli.

 1. Bardzo przydatny post. My nie mamy żadnej pozycji o takiej tematycy… Ale myślę nad zakupem jakieś przy następnym większym narodowym Święcie.

 2. Też mamy Kocham Polskę ale inne książki – Historia Polski dla naszych dzieci i Nasza Wspaniała Ojczyzna (ta opowiada o różnych miejscach i związanych z nimi legendami czy historiami). Jest też Asiunia Joanny Papuzińskiej, ale dla wrażliwych dzieci historia może być zbyt smutna. Moją córkę bardzo interesują czasy wojenne – zadaje pytania w stylu: A jak powstawały zlewy jak była wojna? 😉 Dlatego przeczytałam jej Asiunię i nie przeżywała tego zbytnio, ale ona to w ogóle twardzielka.
  A propos dnia 11 listopada – zobacz co moja córa przyniosła z przedszkola – mi się podoba ten wyklejany orzeł – fajny pomysł na pracę z okazji dnia niepodległości, może spodoba się Twoim chłopakom:
  http://dziecioblog.blogspot.com/2015/11/polska-moj-kraj.html

  • Ania to poszczególne części Kocham Polskę, w elementarzu jest zbiór tych wszystkich opowieści). Asiuni jeszcze nie czytaliśmy, ale chyba poszukam w bibliotece dla zaspokojenia własnej ciekawości.
   Orzeł świetny!

 3. „Wszystkie mojej mamy” tylko znamy z tych wymienionych, ale właśnie w tej serii ukazały świetne pozycje z wątkiem historycznym dla dzieci. Więc polecam jeszcze: Asiunię, Mój tato szczęściarz. A dla starszych „Mieszko, ty wikingu!”- rewelacja.

 4. polecam również książkę wydawnictwa Siedmioróg POLSKA, CO WIEM O SWOJEJ OJCZYŹNIE, na początek zapoznawania się z historią pasuje idealnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *