Motoryka mała – jesienne ćwiczenia

Jesień jest chyba najbardziej kreatywną porą roku! I to nie tylko z powodu ilości materiałów w jakie obfituje, ale również dlatego, że cała paleta barw jaką widzimy za oknem nastraja nas do tworzenia. Co roku na blogu pokazujemy Wam kilka pomysłów na jesienne drzewa, tym razem również tak będzie. Jednak dzisiejsze drzewo jest zupełnie inne, a przy tym pozwala nam ćwiczyć motorykę małą.

motoryka mała

Rozwój motoryki małej to nic innego jak ćwiczenie dłoni. Przy młodszych dzieciach jest to o tyle istotne, że stanowi doskonałe przygotowanie do późniejszego pisania. Ćwiczeń może być wiele: począwszy od lepienia, przesypywania, przelewania, aż po wydzieranie czy wyklejanie – to idealny temat na oddzielny wpis. Dzisiaj jednak skupimy się na przewlekaniu, a pomoże nam w tym jesienne drzewo z drucików kreatywnych!

jesienne prace plastyczne

Zacznijmy od bazy, czyli jesiennego drzewa. Wykonaliśmy je z:

  • doniczki

  • papierowych ścinków

  • drucików kreatywnych

Kilka drucików skręcamy i wkładamy do doniczki oplatając dookoła ścinkami. W wersji dla minimalistów – wystarczy część drucików powyginać na wzór korzeni i nie korzystać z ozdobnych doniczek.

Pamiętajcie również, aby górną część drucików porozkładać, aby wyglądały jak gałęzie. Gdy mamy już drzewo, pora na ćwiczenia (w wersji od najprostszej po te wymagające większej precyzji):

Ćwiczenie pierwsze: produkty spożywcze

Do pierwszego ćwiczenia wykorzystaliśmy makaron, w naszym przypadku był to penne, ale możecie poszukać innych ciekawych wzorów (ważne tylko, aby dało się je nawlekać, czyli muszą posiadać dziurkę). Dzieci udekorowały nim drzewo, ćwicząc przy tym oczywiście sprawność ręki.

motoryka mała ćwiczenia

Aby urozmaicić zabawę możecie zabarwić makaron, kolorowe drzewa będą robiły wrażenie! Ewentualnie poszukajcie w kuchni innych produktów idealnych do ćwiczeń, może płatki śniadaniowe w kształcie pierścieni się sprawdzą?

Ćwiczenie drugie: koraliki

Dzieci niczym małe sroczki, uwielbiają to co się świeci i błyszczy, dlatego z chęcią ponawlekają koraliki na gałęzie drzew. Pamiętajcie tylko, aby dziurki były większe od grubości drucika, inaczej nie ma szans na nawlekanie.

terapia ręki ćwiczenia

Tak wykonane drzewo prezentuje się wyjątkowo dobrze!

Ćwiczenie trzecie: guziki

Kolorowe, duże i małe guziki również idealnie sprawdzą przy ćwiczeniach wspierających motorykę małą. Dzieci mogą przewlekać przez jedną, a nawet przez obie dziurki. Możecie skupić się na całej palecie barw, albo wybrać te typowo jesienne.

ćwiczenia na motorykę małą

Gdy Waszym dzieciom znudzi się tworzenie jesiennego drzewa, możecie poprosić je o wykonanie bransoletki z każdego z drucików kreatywnych. Zarówno makaronowe jak i guzikowe będą pięknie prezentowały się na nadgarstku każdej z mam!


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

5 komentarze/y w poście “Motoryka mała – jesienne ćwiczenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *