Jak stworzyć tęczę w szklance?

pusta szklanka

Widzicie tę pustą szklankę? Wyobraźcie sobie, że za chwilę pojawi się w niej tęcza. A przy okazji opowiemy Wam co nieco o gęstości cieczy. Jesteście ciekawi jaki eksperyment przeprowadziliśmy tym razem? Czytajcie dalej!

O gęstości słów kilka

Z poprzednich eksperymentów, a może jeszcze ze szkoły, pamiętacie zapewne, że ciecze mają różną gęstość. Przez to nie wszystkie mogą się ze sobą zmieszać. Idealnym przykładem może być woda i olej. Jak to mówią w przysłowiu „oliwa sprawiedliwa zawsze na wierzch wypływa”, a wszystko przez różnicę gęstości, a dokładniej ciężar własny wody, który powoduje, że spływa ona na dół. Postanowiliśmy zbadać gęstość nie tylko wody i oleju, ale również innych płynów. Wszystko po to by sprawdzić, czy uda się stworzyć kolorową tęczę. I prawie nam się udało. Prawie, bo zawiniło moje gapiostwo. Pomyliłam kolejność barw, przyznaję się do okropnej wtopy.

A miało być tak pięknie

Przygotowałam kilka płynów: syrop klonowy, zielone mydło w płynie, niebieski żel pod prysznic, olej i zabarwioną na czerwono wodę. Najpierw dzieci sprawdzały maczając palce czym różnią się od siebie płyny. Zgadywali też, który będzie cięższy i w jakiej kolejności będziemy je nalewać. Rozpoczęliśmy od syropu klonowego, potem zgodnie z podpisem na poniższym zdjęciu powoli dodawaliśmy żel, mydło, wodę i olej. Wyszłaby nam piękna tęcza, gdyby nie to, że kolor czerwony powinien znaleźć się na samej górze. Jak to zrobić? Wystarczy zabarwić barwnikiem spirytus, który nie przecieknie przez olej.

tęcza w słoiku

Kolejne próby

Sprawdziliśmy również jak inne płyny sobie poradzą. Jak widzicie w ruch poszedł miód, mleko i wspomniany wcześniej spirytus. Tym razem nie wyszło tak kolorowo, ale chodziło o czynnik naukowy a nie wizualny.

jak zrobić tęczę

Moglibyśmy się bawić bez końca

Zgadywanie, który płyn będzie cięższy i czy uda nam się ułożyć je warstwami sprawiło chłopcom wiele frajdy. Jednak wszystko co dobre kiedyś się kończy i tak w kilku butelkach zobaczyliśmy dno. To jednoznacznie zakończyło eksperyment. Butelki puste, ale mam nadzieję, że w głowach coś zostało. A nauka o gęstości cieczy nie spłynęła do zlewu razem z płynami.


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

7 komentarze/y w poście “Jak stworzyć tęczę w szklance?

  1. Witajcie,
    Swietny pomysl! Dodam tylko ze moznaby zrobić tecze w jakiejś wąskiej i wysokiej butelce (wolniej konczylyby sie produkty:)) i potem spróbować odwrócić do góry nogami i sprawdzić co sie wymiesza!
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *