Dlaczego Titanic zatonął?

Pisałam już, że Krzyś ma prawdziwego hopla na punkcie Titanica? Razem z kolegą z przedszkola wymyślili już tyle pomysłów na wyłowienie wraku z dna oceanu, że za samą ilość opcji powinni zostać wpisani do Księgi Rekordów Guinnessa. Każdego dnia mój syn poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytanie: „dlaczego Titanic zatonął?”. Ile razy bym na nie odpowiadała i tak wiem, że wkrótce zapyta o to samo. Dlatego wpadłam na pomysł, aby zobrazować mu tę historię.

Do eksperymentu z górą lodowa brakowało mi tylko jednego – statku, który mógłby się z nią zderzyć. Po przeszukaniu pudła z zabawkami, wpadłam na pomysł zbudowania Titanica z Lego. I oto przed Wami nowa, klockowa wersja znanego statku made by Mama w domu. To nie było trudne, a nawet przez chwile byłam dumna ze swojej wersji, póki syn nie objaśnił mi, że brakuje mu szalup i wieży widokowej, więc zatonie od razu! Podrapałam się po głowie w zadumie, ale postanowiłam zostawić taki „symboliczny” statek. Do tego przygotowałam jeszcze:

  • przezroczystą miskę wypełnioną w 3/4 wodą
  • wodę zamrożoną w plastikowym kubku
  • miarkę (ewentualnie linijkę)

… Titanica nie musicie budować z Lego, może macie w domu plastikowy statek, albo po prostu złóżcie go z papieru.

lego titanic

W tym eksperymencie prym wiedzie góra lodowa! Jak widzicie część wystającą z wody jest dużo mniejsza (dokładnie ośmiokrotnie) od tej, która ukryta jest pod wodą. Taka góra lodowa jest bardzo niebezpieczna, ponieważ trudno ją dostrzec. Przy okazji stało się jasne o co chodzi w powiedzeniu „to tylko wierzchołek góry lodowej”!

gora lodowa eksperyment

Już wiemy jak wygląda góra lodowa, i że Titanic zatonął w wyniku zderzenia z nią. Krzyś osobiście prezentował Damiankowi jak to się stało. Miał w planach rozpołowienie statku, jednak wybrałam zbyt długie klocki Lego, nie udało się i zabrakło spektakularnego momentu. Tak w ogóle to nasz statek za nic nie chciał zatonąć, ciągle wypływał na powierzchnie, musieliśmy go siłą trzymać na dnie, a ostatecznie przyłożyć większą ilością gór lodowych.

wodne eksperymenty

gory lodowe

titanic zatonal

Spytacie czy to wytłumaczenie wystarczyło Krzysiowi? Na chwilę tak, po godzinie znów powrócił do zadawania ulubionego pytania: „mamo, a dlaczego Titanic zatonął?”, ale przynajmniej wiemy więcej o górach lodowych!


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

7 komentarze/y w poście “Dlaczego Titanic zatonął?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *