Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim? Sprawdź 3 cechy idealnego pracodawcy

Myślami cały dzień jesteś przy swoim Maluchu, a tu kolejne raporty do przejrzenia. Potrzebujesz zadzwonić do opiekunki, ale Twoja skrzynka pęka w szwach od maili do klientów. Całe szczęście, że to tylko Twoje obawy, a nie rzeczywistość. Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim i nie wiesz, czego się spodziewać? Przeczytaj 3 cechy idealnego pracodawcy.

 1. Rozumie Twoją sytuację

Idealny pracodawca dla młodej mamy doskonale rozumie, co możesz przeżywać i o czym myśleć.

Czego możesz oczekiwać? Przede wszystkim szczerej rozmowy o tym, czy wszystko jest w porządku i czy wszystkie warunki są dla Ciebie odpowiednie. Powinnaś być traktowana na równi z innymi pracownikami – pracodawca nie ma prawa do lekceważącego podejścia. Badania pokazują, że młode mamy zaskakują samoorganizacją pracy, dyscypliną i sumiennością.

Co Ty możesz zrobić? Bez ogródek powiedz, czego się obawiasz. Według badań ponad jedna czwarta młodych mam boi się problemów z powrotem do pracy. Jeśli zarówno Ty, jak i Twój pracodawca czy manager będziecie mieć takie same oczekiwania i zrozumienie wzajemnej sytuacji, szybciej dojdziecie do porozumienia.

 1. Przestrzega przepisy

Idealny pracodawca dla młodej mamy świetnie zna przepisy dotyczące praw matki do urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.

Czego możesz oczekiwać?

 • Powrotu na takie samo stanowisko. Jeśli jest to niemożliwe, pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci stanowisko równorzędne.

 • Wysokość wynagrodzenia nie może być niższa, niż przed urlopem.

 • Jeśli masz umowę o pracę, przysługuje Ci płatny urlop macierzyński.

 • Długość urlopu macierzyńskiego to 18 tygodni przy pierwszym porodzie i 20 tygodni przy każdym kolejnym.

Co Ty możesz zrobić? Nieznajomość prawa szkodzi. Dlatego przed powrotem do pracy lub, najlepiej, przez samym urlopem, dobrze zapoznaj się z przysługującymi Ci prawami. Nie daj się nieprzyjemnie zaskoczyć.

 1. Daje możliwości rozwoju

Idealny pracodawca dla młodej mamy rozumie, że możesz być nieco w tyle z nowinkami z branży.

Czego możesz oczekiwać? Zapytaj, czy masz możliwość uczestniczenia w dodatkowych kursach doszkalających. Jeśli w Twojej firmie odbywają się szkolenia wewnętrzne – nie bój się z nich skorzystać. Pracodawca powinien być otwarty na Twoją chęć nauki.

Co Ty możesz zrobić? Jeśli czas na to pozwala, jeszcze w trakcie urlopu macierzyńskiego rozejrzyj się za kursami e-learningowymi. Staraj się nie wypadać z obrotu wiadomości w branży, w której pracujesz. Internet daje przecież ogromne możliwości – wykorzystaj to. Pamiętaj, że doszkalając się, inwestujesz przede wszystkim w siebie i swoje umiejętności.

Podsumowując, idealny pracodawca wcale nie musi być utopijnym marzeniem. Kluczem do sukcesu jest jednak zrozumienie, że satysfakcja ze współpracy dojdzie do skutku dopiero przy chęci z obu stron. Masz prawo oczekiwać godziwego traktowania ze strony pracodawcy, ale sama daj też coś z siebie. Szczerość i ustalenie wzajemnych oczekiwań są tu najważniejsze.

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem ofert o pracę Gowork.pl.


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

2 komentarze/y w poście “Wracasz do pracy po urlopie macierzyńskim? Sprawdź 3 cechy idealnego pracodawcy

 1. Pierwsze myśli w trakcie czytania:
  Ten wpis powinien być nie dla nas, tylko …
  ale koniec wyjaśnia wszystko 🙂

  Nie ma się co oszukiwać. Czasem trudno jest połączyć wszystkie obowiązki. Ale trzeba być szczerym i również fer wobec pracodawcy. Nie można wykorzystywać tego, że się jest rodzicem. Wszystko działa w obie strony. A pracodawca też zrozumie nas kiedy przyjdzie taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *