Ocean w słoiku

W chłodne jesienne dni marzy mi się wycieczka w tropiki, wylegiwanie na plaży i oglądanie spienionych fal oceanu. Niestety tropikalnych klimatów nie zapewnił nam nawet rozpalony płomień w kominku, ale fale udało nam się odwzorować. I tak jak poprzednie eksperymenty przyrodnicze, zamknęliśmy go w słoiku.

ocean w słoiku

Po stworzeniu solnych obrazków, pozostało nam sporo kolorowej wody. Chłopcy bardzo chcieli wykonać jakiś eksperyment. Zostawiłam tylko niebieski barwnik, a resztą pozwoliłam im się bawić. Dzieciaki najpierw zrobiły rozeznanie w kuchni, zabrali olej, wlali odrobinę do każdego barwnika i próbowali zamieszać. Nie pomagało mieszanie, dolewanie wody, ani połączenie barwników. Olej za nic nie chciał się rozpuścić i wesoło pływał na wierzchu.

dlaczego olej pływa na wierzchu

eksperymenty z olejem

Wkrótce znudzili się i czekali co zrobimy z „niebieską wodą”. Nie zaskoczę Was, gdy napiszę, że do niej również dolaliśmy olej.

morze w słoiku

Trzęśliśmy całym słoikiem, mieszaliśmy wspólnie zawartość i udało nam się stworzyć prawie jednolitą ciecz. Ale tylko na moment, bo po kilku minutach wróciła do poprzedniej postaci.

fale w słoiku

Pora na właściwy eksperyment! Dolaliśmy oleju aż po brzeg słoika, porządnie zakręciliśmy i obserwowaliśmy efekt eksperymentu.

fale w butelce

Po przekręcaniu słoika, w lewo, w prawo i nakrętką w dół, tworzyły się piękne fale, niczym w oceanie. Zdjęcia nie oddają w pełni uroku tego zjawiska, więc zachęcam, abyście spróbowali wykonać taki eksperyment w domu. Jeśli nie macie niebieskiego barwnika, nic nie szkodzi, wystarczy sama woda.

ocean w butelce

Dlaczego tak się dzieje? Woda i olej to dwie ciecze o różnej gęstości, przez co nie mieszają się ze sobą. Woda jest cięższa, dlatego opada na dno, a olej tworzy górną warstwę.

A na zbędne barwniki, pozostałe po twórczych zabawach, polecam także inne nie tylko wodne eksperymenty:

kolorowy deszcz

barwny wir na mleku

efektowne wulkany

koło barw

butelka z lawą

wędrująca woda


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

4 komentarze/y w poście “Ocean w słoiku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *