Zamykamy deszcz w słoiku – eksperyment

W tym roku jesień przywitała nas deszczem. Za oknem zimno, szaro i pada. Taka pogoda sprzyja zabawom w domu, a tym bardziej eksperymentom! Dziś postanowiliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie skąd się bierze deszcz, a oczywiście najlepiej pokazać to przez doświadczenie.

fizyka dla dzieci

Potrzebne:

– słoik

– ciepła woda

– lód

– talerzyk (papierowy lub porcelanowy)

My dodatkowo wykonaliśmy tło, bo taka pogoda nakłania nie tylko do eksperymentów, ale i prac plastycznych. Proste elementy wycięliśmy przy pomocy standardowych i dekoracyjnych nożyczek z kolorowego papieru i przykleiliśmy do niebieskiej kartki.

eksperyment deszcz

Wróćmy do właściwego zadania: do słoika nalaliśmy gorącej wody i przykryliśmy go talerzykiem, na który wysypaliśmy kostki lodu.

jak powstaje deszcz

Gorąca woda stworzyła nam parę wodną, która w kontakcie z zimnem zaczęła się skraplać. I tak na ściankach słoika pojawiały się kropelki wody.

jak powstają chmury

Jak powstaje deszcz? Para wodna (z lądów i oceanów) jest lekka i unosi się ku górze (można to zaobserwować przy gotowaniu wody w czajniku), powstają z niej chmury. Przy zetknięciu się z zimnym powietrzem (w atmosferze im wyżej tym chłodniej) para wodna skrapla się i powstaje deszcz. Przy okazji udało nam się odpowiedzieć na kolejne ciekawe pytanie o to skąd się biorą chmury.

Chłopcy sprawdzali efekt na kilku różnych słoikach. Na każdym eksperyment się udał. Poniżej zdjęcie, na którym najlepiej widać nasz „deszcz w słoiku”.

deszcz w słoiku

Dzięki temu doświadczeniu nie tylko dowiedzieliśmy się skąd się bierze deszcz, ale i poznaliśmy trzy stany skupienia wody. Proste ćwiczenie, a ile udało nam się nauczyć! A kolejnym razem pokażemy Wam inny eksperyment, ciekawe czy zgadniecie co planujemy zrobić, poniżej zdjęcie elementów jakie wykorzystamy:

eksperymenty dla dzieci

PS. Nie tylko nas pogoda dzisiaj nie rozpieszcza, na moje pytanie na FB o dzisiejszą aurę, większość z Was ze smutkiem napisała, że wieje, leje i zimno. Mieszkanki UK i Bahrajnu prosimy o przesłanie nam odrobiny słońca! 🙂


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

11 komentarze/y w poście “Zamykamy deszcz w słoiku – eksperyment

  1. 🙂 Fajny pomysł z tym tłem! My też zrobiliśmy wczoraj coś z barwnikami. .. na blogu za jakiś czas będzie., ale raczej to coś innego niż wy ; p Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *