Jak powstają kryształowe skarby

W Karkonoszach ludzie od wieków robili szkło. Wytwarzali je z piasku kwarcowego, którego jest tu w górach dużo. Postanowiliśmy na własne oczy zobaczyć jak wygląda od podstaw produkcja szklanek, dzbanków i kieliszków. Pojechaliśmy do czynnej huty „Julia” w Piechowicach.

Niestety w Polsce powoli zanika ręczne wytwarzanie i zdobienie szkła. Hutnictwo nie jest doceniane, a warto zapoznać się z tym trudnym zawodem. Dzięki wizycie w Hucie, krok po kroku poznaliśmy proces tworzenia szklanych dzieł.
Poniżej fotorelacja ze zwiedzania:

Na naszych oczach artyści z żarzącej się masy szklanej tworzyli figurki jakby były one z plasteliny. Panie wycinały ozdoby na wielkich szlifierkach. Oglądaliśmy jak eliminuje się błędy oraz jak sprawia, aby szkło pięknie błyszczało. Nie myśleliśmy, że przy stworzeniu małego kieliszka pracuje tyle osób.

Warto wybrać się z dziećmi, dla których dodatkowo organizowane są warsztaty. Niestety moi chłopcy są jeszcze za mali, więc nie skorzystaliśmy z nich, ale z tego co czytałam muszą być ciekawe.

Zaopatrzcie się również w zapas gotówki, bo nie powstrzymacie się widząc sklep z tymi cudeńkami.  Poza tym na miejscu zakupicie produkty sporo taniej niż w sklepach internetowych (np. zestaw 6 kieliszków do wina z kolorowego szkła kosztuje na miejscu 150 zł, a w sklepach taki sam od 280 zł).

Dla zainteresowanych tematem polecam filmik przedstawiający w skrócie proces tworzenia kryształów oraz stronę internetową: www.hutajulia.pl


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

8 komentarze/y w poście “Jak powstają kryształowe skarby

  1. Świetne że Wasze dzieci mają możliwość zapoznania się z pracą rzemieślników. A czy dzieci miały plan, że w przyszłości będą tworzyć takie dzieła? Moja starsza córka, gdy zobaczy coś naprawdę interesującego, to oczywiście zamierza się za to wziąć w przyszłości 🙂

    • moi chłopcy na razie uparcie chcą zostać: strażakiem, rycerzem, astronautą lub piratem innych możliwości na dzień dzisiejszy nie przewidują 🙂
      Ale ja jak byłam mała miałam takie plany jak Twoja córcia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *