„Leon i jego nie-zwykłe spotkania – Wyprawa na zamek” A. Battek

Gdy z propozycją współpracy zwróciła się do mnie Agata z Fundacji Verba, wiedziałam, że muszę Wam o tym napisać. Autorce należą się ogromne brawa, nie tylko za miłą i ciekawą opowieść o Leonie i jego przyjaciołach, ale za sam pomysł: przybliżenie dziecku tematu niepełnosprawności poprzez pokazanie w książeczce takiego bohatera. 

Zapoznanie dziecka z problemem niepełnosprawności nie jest sprawą prostą. Często unikamy tego tematu, bo po pierwsze nie wiemy jak zacząć, a po drugie sami nie jesteśmy w pełni świadomi i nie zawsze potrafimy odpowiedzieć dziecku na jego pytania. Jeśli w rodzinie lub wśród bliskich znajomych nie mamy osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim, najczęściej nie zaczynamy sami z siebie takiego tematu. Pytanie co odpowiedzieć młodemu człowiekowi, który widząc na ulicy osobę niepełnosprawną zadaje nam pytania na jej temat. Niewielu jest rodziców, którzy zatrzymają się i opowiedzą dziecku co to za pojazd i dlaczego pan czy też pani na nim siedzi. Wielu natomiast odpowie „później Ci wytłumaczę” lub bardziej grubiańsko „nie gap się”. Dlaczego tak reagujemy? Bo nasze społeczeństwo nie jest nauczone tego jak zachowywać się przy osobie niepełnosprawnej. Często boimy się spojrzeć na taką osobę nie chcąc jej urazić natarczywym czy też współczującym spojrzeniem.

Agata Battek sprawia, że niepełnosprawność przestaje być tematem tabu. Podając za przykład dzieci z opowiadania, uczy nasze maluchy właściwego postępowania i pokazuje, że wózek inwalidzki nie stanowi bariery w nawiązywaniu dziecięcych przyjaźni. Dodatkowo w książeczce dzieci zadają pytania jakie ich nurtują np. czy jest chory, czy go boli,czy może się z nimi bawić i oczywiście czy może się przejechać. Opowiadanie pokazuje, że mimo różnic wszyscy razem dobrze się bawią i przeżywają wspólnie przygody.

Nie jest to jednak książeczka poświęcona tylko osobie na wózku. Bohater ten pojawia się dyskretnie w trakcie opowiadania, głównym tematem jest wyprawa na zamek i świetna zabawa czwórki 6-letnich przyjaciół. Naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją. A ja wręcz nie mogę się doczekać kolejnej książeczki z serii „Leon i jego nie-zwykłe spotkania”! Moi chłopy słuchali opowieści z zainteresowaniem, a nawet poprosili o ponowne przeczytanie.

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć ze środka książeczki. Ilustracje bardzo mi się podobają, a Wy co o nich myślicie?

Jeśli ktoś z Was chciałby znaleźć się w posiadaniu „Wyprawy na zamek” zaglądajcie na naszegoFacebooka – już niebawem pojawi się konkurs, w którym do wygrania będą właśnie te książeczki!

Strona fundacji: www.fundacjaverba.org.pl


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

4 komentarze/y w poście “„Leon i jego nie-zwykłe spotkania – Wyprawa na zamek” A. Battek

  1. Bardzo fajna pozycja! Akurat z wózkiem mój 3 latek już się spotkał. Powiedziałam mu – zobacz Pani tez ma wózek, tak jak ty. Trochę się zdziwił, ze pani to nie mała dzidzia. Powiedziałam, że pani ma chore nóżki i nie może chodzić, ale za to ma taki super wózek. Franek pokiwał ze zrozumieniem głową, powiedział, że szkoooooda, że nóżki chore, ale że „auto” ma super 🙂 Pani się uśmiała, my też i pierwsze lody przełamane.Fajnie jak osoba niepełnosprawna tez jest chętna do „pogadania” z maluchem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *