Zezia i Giler – recenzja

Nigdy nie byłam ogromną fanką Agnieszki Chylińskiej. Słuchałam troszeczkę innej muzyki. Nie ekscytowały mnie także jej późniejsze przemiany i poczynania. Dlatego gdy usłyszałam, że napisała książkę i to dla dzieci, stwierdziłam, że to kolejna gwiazdka która próbuje swoich sił w pisaniu. „Zezią i Gilerem” nie interesowałam się wcale, ale gdy po raz kolejny widziałam ją na liście bestsellerów w Empiku, stwierdziłam, że zobaczę co w niej takiego jest. Musiałam sama się przekonać czy wysoka pozycja jest związana z treścią książki czy z nazwiskiem autorki.

Powiem tak: moje dzieci się nie zachwyciły. Dłuższe opowiadania, mało obrazków i jeszcze nie ich tematyka. Książka dla troszeczkę starszej publiki. Tytułowa Zezia jest 8-latką i prawdopodobnie ten przedział wiekowy mógłby coś więcej powiedzieć na temat książki.

Ale ja z ciekawości przeczytałam. Od deski do deski, żeby nie było wątpliwości. I mi się spodobała. Przez chwilę miałam okazję spojrzeć na świat dorosłych oczami dziecka. Zobaczyłam jak młody człowiek interpretuje nocne strachy, chorobę brata, kłótnie rodziców, brak porozumienia między mamą a ciocią czy problemy z rówieśnikami. Wróciłam wspomnieniami do własnego dzieciństwa. Gratuluje Pani Agnieszce tak trafnego opisania świata z tej perspektywy. Problemy, o których pisze nie są w żaden sposób wyjaśnione w książce. Zezia nie dowiaduje się „co, jak i dlaczego”. Zastanawiam się czy ta książka jest kierowana do dzieci czy może do nas dorosłych, żebyśmy sobie przypomnieli jak to jest być dzieckiem i nie bagatelizowali ich problemów.

Napiszę kilka obserwacji z historii o Zezi i Gilerze. Już nazwy zwierząt mówią same za siebie. Kotka nazywa się „Idź stąd”, a psy sąsiadów ” Przestań” i „Przestań do cholery”.  (fragment: Państwo Denko w każdy łikend, czyli od piątku do niedzieli, kłócili się i tupali. (…) Przez cały ten czas krzyczeli na siebie, a wtedy ich psy zaczynały szczekać. Pan Denko wołał, więc do jednego psa: „Przestań”, a Pani Denko do drugiego: „Przestań do cholery!”. Pomimo takich awantur zawsze na drugi dzień Państwo Denko szli zgodnie pod rękę do sklepu spożywczego wraz z dwoma psami.)
Uśmiałam się też czytając o Zezi, która przy obieraniu ziemniaków wyobraża sobie, że są to żołnierze, których przed poborem do wojska należy ostrzyc i z każdym z nich rozmawia. Teraz i mi się milej obiera ziemniaki jak sobie o tym pomyślę 🙂
Są także poruszane tematy takie jak choroba brata, której ośmioletnia dziewczynka nie rozumie. (fragment: Zezia wiedziała, o kim  rodzice rozmawiają. Robiło jej się wtedy bardzo, baaaardzo przykro, że to nie z jej powodu Rodzice się martwią, i płakała wtedy nad sobą, bo myślała, że widocznie Rodzice nią tak bardzo się nie przejmują. Wyobrażała sobie, że jest nagle bardzo, baaaaardzo chora na jakąś tajemniczą chorobę i Rodzice płaczą przy jej łóżku, a ona ucisza ich gestem wychudłej ręki. )

Cena książki:  25,50 zł (TUTAJ)

Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć z ilustracjami jakie możecie znaleźć w książce:

Podsumowując książkę przyjemnie się czyta, jednak nie jest to pozycja dla przedszkolaków. Może z czasem moi chłopcom się spodoba, czas pokaże. A Wy co o niej sądzicie, może ktoś też już czytał ?


Cześć! Miło mi, że zajrzałaś na moją stronę! Jestem Sylwia - mama dwóch fantastycznych chłopców, miłośniczka trendu "Zrób to sam" i wyszukiwania trików ułatwiających życie (albo raczej nicnierobienie). Czytam książki prawie tak szybko, jak biegam za dziećmi, wolne chwile spędzam na spacerach szukając ciekawych kadrów.

Polub moją stronę na Facebooku: https://www.facebook.com/Mamawdomu/
Zajrzyj na mój Instagram: https://www.instagram.com/mamawdomu//
Zerknij również do mojego sklepu: http://www.mamawdomu.pl/sklep//


Reklama:
Będzie mi miło, gdy podzielisz się tym wpisem z innymi 🙂
Share on Facebook
Facebook
Share on LinkedIn
Linkedin
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Share on Google+
Google+
Pin on Pinterest
Pinterest

6 komentarze/y w poście “Zezia i Giler – recenzja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *